Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 11 lutego 2020 r., sygn. I UK 291/18

Pacy traktorzysty w rolnictwie wykonywanej w okresie obowiązywania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1956 r. w sprawie zaliczania pracowników do kategorii zatrudnienia (Dz.U. Nr 39, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za okres zatrudnienia w szczególnych warunkach, o którym mowa w art. 184 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 32 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

‎SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania J. G. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Ł. ‎o emeryturę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 lutego 2020 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 23 maja 2017 r. oddalił odwołanie ubezpieczonego od decyzji Zakładu Ubezpieczeń […] Oddziału w Ł. z dnia 31 marca 2016 r. odmawiającej J. G. prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało poprzedzone ustaleniami Sądu, z których wynikało, że ubezpieczony urodził się w dniu 10 marca 1956 r., nie przystąpił do OFE, posiadał łączny ogólny staż pracy w wymiarze 25 lat, 8 miesięcy i 2 dni oraz legitymował się okresem pracy w szczególnych warunkach wykonywanej od dnia 3 stycznia 1987 r. do dnia 31 grudnia 1998 r., w łącznym w wymiarze 11 lat, 8 miesięcy i 21 dni.

W okresie od dnia 2 maja 1974 r. do dnia 31 października 1978 r. odwołujący się wykonywał pracę w Spółdzielni Kółek Rolniczych w B.. Wnioskodawca jeździł traktorem i wykonywał różnego rodzaju opryski, wapnowania, chwastoksy, brał udział w żniwach, orkach, dosiewaniu nawozów i pracach związanych z rolnictwem. Prace polowe wykonywał rokrocznie w okresie od kwietnia/maja do października/listopada w zależności od pogody. Wówczas, gdy nie było pracy w polu, jeździł traktorem tylko w firmie melioracyjnej. W okresie letnim, w przypadku zlecenia transportowego, firma typowała kierowców do wykonywania tych usług, bo były lepiej płatne. W okresie prac polowych usługi transportowe stanowiły od 20% do 50% czasu pracy wnioskodawcy. Jesienią wnioskodawca rozwoził ziemię, tłuczeń, betony na zapory, darninę do wykładania rowów, wapno, cement, nawozy, materiały odlewnicze, płyty azbestowe i węgiel. Zimą odśnieżał drogi, sypał jezdnię solą, woził kamień na tłuczeń i szlakę. Kółka Rolnicze w ówczesnych czasach stanowiły zakłady pracy związany z szeroko pojętą działalnością na rzecz rolnictwa, począwszy od wszelakich usług sprzętowych dla rolników, przez usługi przewozowe i transportowe na rzecz różnych podmiotów. Kierowca był wynajmowany zawsze wraz z pojazdem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00