DGP: Trzynastka mniejsza o strajk
Do końca marca pracownicy oświaty czekają na dodatkowe wynagrodzenie roczne. Przez kwietniowy protest może być ono mniejsze nawet o kilkaset złotych
Zeszłoroczny strajk generalny, który trwał prawie trzy tygodnie, już po raz drugi powoduje spustoszenie w kieszeniach nauczycieli. Po raz pierwszy – gdy za ten okres nie mieli wypłacanego wynagrodzenia. Teraz okazuje się, że odejście od tablicy przekłada się również na niższe bonusy.
Jak to liczyć
Zgodnie z art. 2 i 4 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1872) – co do zasady – trzeba przepracować pół roku, aby ubiegać się o trzynastkę. Wynosi ona 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracow nika w ciągu danego roku kalendarzowego. Do wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego poza pensją zasadniczą wlicza się też inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy – dodatki, nagrody, a także ekwiwalent i wynagrodzenie urlopowe. Nie bierze się pod uwagę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, otrzymywanych w związku z niezdolnością do pracy, wynagrodzenia za dwa dni opieki nad dzieckiem do 14 lat, nagród uznaniowych i jubileuszowych, odpraw emerytalnych lub rentowych.