Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2019-04-04
Data publikacji: 2019-04-04

Godziny związkowe po nowemu

Nowe przepisy modyfikują zasady zwolnienia od pracy na czas kadencji w zarządzie organizacji zakładowej. Wiele z nich budzi wątpliwości, a w przypadku niektórych kwestii wręcz brakuje potrzebnych uregulowań.

Godziny związkowe to potoczne określenie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej. Od 1 stycznia 2019 r. w związku z poszerzeniem kręgu osób mogących wstępować do związków zawodowych m.in. o osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy prawo do tego zwolnienia rozciągnięto również i na te osoby. To, że rozciągnięcie prawa koalicji na nie-pracowników spowoduje wiele problemów natury praktycznej, było wiadomo już na etapie prac nad zmianami do ustawy o związkach zawodowych. Niestety, ustawodawca dotychczas nie zdołał ich rozstrzygnąć.

Tryb udzielania

Uregulowania dotyczące wymaganej treści wniosku o udzielenie zwolnienia nie uległy zmianie po wejściu w życie 1 stycznia 2019 r. rozporządzenia Rady Ministrów z 27 listopada 2018 r. w sprawie trybu udzielenia i korzystania ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy... (Dz.U. poz. 2323). Podobnie jak do tej pory związek powinien wystąpić z nim co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem wnioskowanego okresu zwolnienia. Rozporządzenie wprowadza natomiast nowe obowiązki dla pracodawców – muszą oni rozpoznać wniosek w terminie nie dłuższym niż siedem dni od dnia jego złożenia oraz poinformować na piśmie o udzieleniu zwolnienia zarówno osobę zainteresowaną, jak i zakładową organizację związkową. Skutki niedochowania tego terminu przez pracodawcę nie zostały uregulowane. Bez wątpienia zgoda pracodawcy na zwolnienie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z niego. Związkowiec udający się na zwolnienie bez takiej zgody narusza ciężko swoje obowiązki pracownicze. Z drugiej strony jeżeli pracodawca intencjonalnie i bez uzasadnionych podstaw narusza termin do rozpatrzenia wniosku, to może to stanowić utrudnianie działalności związkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00