Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2023-06-22

Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być sankcja VAT – uchwała NSA

Organy podatkowe, wydając decyzję o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego VAT, nie mogą automatycznie obejmować nią dodatkowego zobowiązania w wysokości 100% odliczonego VAT. Specyfika i prowizoryczność postępowania zabezpieczającego nie mogą stać się okazją dla organu podatkowego do podwajania zabezpieczanego zobowiązania, bez uwzględnienia tego, czy zachodzi prawdopodobieństwo świadomego udziału podatnika w oszustwie podatkowym. Takie stanowisko zajął NSA w uchwale z 29 maja 2023 r. (sygn. akt I FPS 1/23).

Przypomnijmy na wstępie, że zobowiązanie podatkowe może być zabezpieczone na majątku podatnika nawet jeszcze przed terminem płatności, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane. Jako przykład takiej sytuacji ustawodawca wskazuje postępowanie podatnika polegające na trwałym nieuiszczaniu wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub zbywaniu majątku, które może utrudnić lub udaremnić egzekucję.

Przy zabezpieczeniu nie chodzi o pobór podatku, ale o zagwarantowanie środków finansowych na zaspokojenie wierzyciela, jakim jest fiskus.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00