Artykuł
Ładowanie samochodu elektrycznego to jednak dostawa towarów – wyrok TSUE
Trybunał odniósł się do coraz bardziej istotnego problemu zakwalifikowania dla potrzeb VAT kompleksowego świadczenia ładowania samochodów elektrycznych. Orzeczenie kończy spór interpretacyjny. To sprzedaż (dostawa) energii potrzebnej do napędu pojazdu elektrycznego jest świadczeniem zasadniczym, a świadczenie usług tylko elementem dodatkowym (pomocniczym) – wynika z zapadłego wyroku TSUE z 20 kwietnia 2023 r. w sprawie C-282/22.
Spór dotyczył oceny, jaki element jest najistotniejszy przy ładowaniu aut elektrycznych, a zatem czy jest to przede wszystkim sprzedaż energii (czyli towaru), czy jednak największe znaczenie ma element usługowy. Pierwszy pogląd zwykle był forsowany przez organy podatkowe, a drugie stanowisko (o kluczowej roli usługi) – niekiedy przez podatników i sądy.
Według pierwszego poglądu to dostarczenie energii elektrycznej do akumulatora zamontowanego w pojeździe ma znaczenie podstawowe i stanowi główną potrzebę użytkowników. Usługi wsparcia technicznego to element świadczenia kompleksowego, niezbędny do jej wykonania, ale tylko o charakterze pomocniczym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right