Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 12-11-2024
Porada aktualna na dzień 12-11-2024
Data publikacji: 2024-02-02

Czy można zmienić dane nabywcy w drodze korekty, zmieniając konsumenta na prowadzącego działalność

Spółka sprzedała samochód osobie fizycznej. Sprzedaż ta została ujęta w kasie fiskalnej. Dane nabywcy na fakturze – osoba fizyczna bez NIP. Nabywca zwrócił się z prośbą o korektę faktury sprzedaży na firmę, wyjaśniając, że prowadzi działalność gospodarczą i pomyłkowo nie podał NIP. Czy jest to dopuszczalne? 

Nie jest możliwa korekta faktury zmieniająca nabywcę z konsumenta na prowadzącego działalność gospodarczą. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Przepis art. 111 ust. 1 ustawy o VAT określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Jeżeli nabywcą danej usługi jest podmiot inny niż wymieniony w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, to taka sprzedaż w ogóle nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania jej przy użyciu kasy rejestrującej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00