Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 05-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 05-11-2024
Data publikacji: 2024-10-16

Pomoc de minimis dla przedsiębiorców w Polsce

Pomoc de minimis to szczególny rodzaj wsparcia finansowego, którego kluczową cechą jest to, że jego łączna kwota nie może przekroczyć określonych limitów w ciągu trzech kolejnych lat podatkowych. Zgodnie z obowiązującymi od 2024 r. przepisami maksymalna kwota pomocy de minimis dla większości przedsiębiorstw wynosi 300 000 euro. Jest to limit, który ma na celu zapewnienie, że publiczne wsparcie dla przedsiębiorcy nie zakłóci konkurencji na jednolitym rynku wewnętrznym UE.

1. Definicja i charakterystyka pomocy de minimis

Zgodnie z przepisami unijnymi pomoc de minimis może być przyznawana bez konieczności notyfikowania jej Komisji Europejskiej. Jest to bardzo istotne ułatwienie, gdyż umożliwia szybkie przyznanie wsparcia przedsiębiorcom bez długotrwałych procedur administracyjnych. Pomoc de minimis nie wymaga skomplikowanych formalności i jest dostępna dla szerokiej grupy przedsiębiorców, co sprawia, że stanowi bardzo popularne narzędzie wsparcia, zwłaszcza dla małych i średnich firm (MŚP).

Pomoc de minimis rodzaj wsparcia publicznego, obecny w wielu programach, z których mogą skorzystać polscy przedsiębiorcy. W UE zakłada się, że wsparcie o stosunkowo niskiej wartości nie jest w stanie naruszyć konkurencji na rynku unijnym. Jako wyjątek od zasady równej konkurencji ten rodzaj pomocy udzielany jest tylko do określonego prawem unijnym limitu.

Pomoc de minimis może przyjmować różne formy wsparcia, w tym dotacje, ulgi podatkowe, preferencyjne kredyty, pożyczki, gwarancje kredytowe, a także zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Zakłada się, że pomoc przekazana beneficjentowi zostanie spożytkowana na z góry założony cel. Dlatego pomoc de minimis nie może zostać wydana przez beneficjenta w dowolny, wybrany przez niego sposób. Musi on trzymać się postanowień zawartych w dokumentach programu, na którego mocy otrzymał takie wsparcie.

O skali pomocy de minimis i znaczeniu tej formy wsparcia jako ważnego elementu wspierania rozwoju MSP świadczą dane z opracowań UOKIK. I tak przykładowo w 2022 r. z pomocy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00