Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

TEMATY:
TEMATY:

Zmiany w ustawie o rachunkowości - obowiązek raportowania ESG i wyższe limity

21 listopada 2024 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o rachunkowości, która wdraża dyrektywę unijną w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Nowe regulacje wprowadzają obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG). Nowelizacja zakłada również podniesienie o 25% wysokości przychodów, których przekroczenie powoduje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

esg raportowanie 2025 szkolenia mśpesg raportowanie 2025 szkolenia mśp

Od 2025 r. wzrośnie limit dla prowadzenia ksiąg rachunkowych >>>

Nowelizacja ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym wdraża do krajowego porządku prawnego dyrektywę 2022/2464 w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).

Zgodnie ze zmianami w ustawie o rachunkowości - docelowo - duże jednostki i duże grupy kapitałowe oraz mali i średni emitenci z rynku regulowanego będą publikowali informacje niezbędne do zrozumienia wpływu ich działalności na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG).

Obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. Zgodnie z przyjętą regulacją, rozszerzony zakres jednostek zobowiązanych do raportowania - obejmie:

  • wszystkie duże jednostki,
  • jednostki będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej,
  • małe i średnie jednostki dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączeniem notowanych mikroprzedsiębiorstw) oraz
  • spełniające określone warunki i kryteria wielkości jednostki zależne i oddziały z siedzibą w państwie członkowskim UE, których odpowiednio jednostka dominująca najwyższego szczebla lub jednostka samodzielna podlega przepisom prawa państwa trzeciego, a jej przychód netto ze sprzedaży wygenerowany w UE przekracza 150 mln euro;

Ustawa dostosowuje również kryteria wielkości przedsiębiorstw mikro, małych, średnich i dużych oraz dużych grup kapitałowych, co umożliwi większej liczbie jednostek skorzystanie z uproszczonych zasad rachunkowości. Nowelizacja zakłada:

  • podniesienie o 25% wysokości przychodów netto ze sprzedaży, których przekroczenie powoduje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i stosowania ustawy o rachunkowości,

  • podniesienie o 25% wysokości kryteriów przychodów netto ze sprzedaży oraz sumy aktywów bilansu, których spełnienie umożliwia jednostkom stosowanie następujących uproszczeń:

    - klasyfikowanie umów leasingu finansowego według kryteriów określonych przepisami prawa podatkowego, a nie ustawy o rachunkowości,

    - zaniechanie tworzenia rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego,

    - stosowanie do wyceny instrumentów finansowych wyłącznie przepisów ustawy o rachunkowości zamiast przepisów odpowiedniego rozporządzenia ministra finansów

    - stosowanie uproszczonego sposobu obliczania kosztu wytworzenia produktu.

Ponadto, nowelizacja wprowadza w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, przepisy regulujące przeprowadzanie atestacji sprawozdawczości ESG przez biegłych rewidentów.

Informacja o pracach sejmowych, w ramach procesu legislacyjnego, znajduje się na stronie Sejmu (druk nr 726). Teraz ustawa trafi do Senatu.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw >>>

Na podstawie komunikatu MF z dnia 22.11.2024 r. "Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę CSRD"

Oprac. Katarzyna Bogucka

Szczegółowo na temat nadchodzących zmian napiszemy w dodatku specjalnym do MONITORA księgowego nr 12/2024 „Jak przygotować się do zmian 2025 w podatkach i rachunkowości”

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00