Zmiany w pkpir od 1 stycznia 2025 r. – opublikowano rozporządzenie MF
Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów i kosztów w PIT, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Oznacza to, że nieopłacone zobowiązania, nie będą mogły być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów. MF wydał rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie prowadzenia pkpir, dostosowując sposób ewidencjonowania w PKPiR do kasowego PIT.
Podatek - PIT
Sposób ewidencji w pkpir przychodów i kosztów rozliczanych metodą kasową
Podatnicy prowadzący pkpir, którzy od 1 stycznia 2025 r. zdecydują się rozliczać przychody i koszty metodą kasową PIT powinni wpisywać:
- w kolumnie 2 „Data zdarzenia gospodarczego” datę powstania przychodu/potrącenia kosztu zgodnie z metodą kasową,
- w kolumnie 3 „Nr dowodu księgowego” numer faktury dokumentującej przychód rozliczany metodą kasową albo numer faktury lub innego dowodu dokumentujących poniesienie kosztu potrącanego zgodnie z metodą kasową.
Spis z natury
Podatnicy, którzy wybiorą metodę kasową w spisie z natury będą musieli ujmować towary i materiały, które zostaną przez nich otrzymane, ale ich zakup nie zostanie jeszcze zaliczony do kosztów podatkowych z uwagi na stosowaną metodę kasową. Jednak wartość spisu trzeba będzie pomniejszać o wartość towarów, które nie zostaną zaliczone do kosztów zgodnie z metodą kasową.
Zmiany o charakterze porządkowym
Rozporządzenie wprowadza również zmianę o charakterze porządkowym. Zmiana ta dotyczy załącznika nr 1 do rozporządzenia Objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiana polega na zastąpieniu w ust. 18 Objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wyrazów „25 000 euro” wyrazami „200 000 euro”. Zmiana ta koresponduje z art. 21 ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którym z kwartalnego sposobu wpłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą korzystać m.in. podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200 000 euro.
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2025 r.
§ 1 i § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 listopada 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów-Dz.U. z 2024 r. poz. 1744
Katarzyna Wojciechowska
prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor „MONITORA księgowego”
Więcej na ten temat nadchodzących zmian przeczytasz w raporcie Monitora księgowego Nr 12/2024 r.
Kasowy PIT – nowe rozwiązanie dla podatników prowadzących pkpir oraz opodatkowanych ryczałtem >>>