Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024 info
Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024 info
Data publikacji: 2023-10-11

Rozliczenia podatkowo-składkowe świadczeń świątecznych przyznawanych przez pracodawcę

Udział pracowników i współpracowników w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez pracodawcę oraz skorzystanie z poczęstunku i przygotowanych atrakcji nie stwarza obecnie wątpliwości w zakresie rozliczeń podatkowo-składkowych. Wartość świadczeń zaoferowanych w czasie takiego spotkania nie powoduje bowiem powstania przysporzenia majątkowego dla zaproszonych osób. Większe kłopoty mają pracodawcy z przyznawaniem i rozliczaniem podarunków świątecznych. 

Zbliżające się święta są okazją do organizowania przez pracodawców spotkań dla pracowników, współpracowników i ich rodzin. Pracodawcy mogą wynająć podmiot specjalizujący się w obsłudze takich imprez i powierzyć mu jej zorganizowanie na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło. Ponadto pracodawca może przekazać zatrudnionym prezenty, które mogą być finansowane nie tylko ze środków przeznaczonych na cele socjalne, ale również ze środków obrotowych.

Świadczenia świąteczne finansowane ze środków zfśs

Powszechnie stosowaną przez pracodawców tworzących zfśs praktyką jest pokrywanie kosztów zakupu świątecznych podarunków ze środków zakładu pracy. Choć tego rodzaju benefity nie są wprost wymienione w ustawie o zfśs jako rodzaj działalności socjalnej, traktuje się je jako świadczenia o charakterze pomocowym, stanowiące jeden z przejawów udzielania osobom uprawnionym pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej.

Należy jednak mieć na uwadze, aby wsparcie w formie świątecznych prezentów:

● zostało wskazane w regulaminie gospodarowania zfśs oraz

● było przyznawane z zastosowaniem tzw. kryterium socjalnego, czyli uzależnione od sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej osoby uprawnionej.

Znajduje to potwierdzenie m.in.: 

– w wyrokach Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 13 lutego 2013 r. (III AUa 1097/12) oraz w Szczecinie z 3 września 2015 r. (III AUa 927/14). W drugim z tych orzeczeń stwierdzono, że:

Definicja działalności socjalnej daje zatem pracodawcy możliwość wręczania ze środków funduszu, między innymi, bonusów finansowych z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocnych z tytułu zwiększonych wydatków w tym okresie. Warunkiem umożliwiającym ich przyznanie jest zapisanie takich form pomocy w regulaminie funduszu oraz określenie trybu ich przyznawania (czy przyznanie następuje np. na wniosek osoby uprawnionej czy też z inicjatywy pracodawcy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00