Jakie będą odpisy na ZFŚS w 2025 r. na pracownika i emeryta, którzy nie są nauczycielami
Jakie będą odpisy na ZFŚS w 2025 r. na pracownika niebędącego nauczycielem oraz emeryta niebędącego nauczycielem?
Jakie będą odpisy na ZFŚS w 2025 r. na pracownika niebędącego nauczycielem oraz emeryta niebędącego nauczycielem?
Udziałowiec spółki posiada tytuł do świadczenia emerytalnego. Za 2024 r. zarząd podejmie uchwałę o wypłacie dywidendy. Czy w związku z tym udziałowiec będący jednocześnie emerytem może stracić to świadczenie z uwagi na wysoką dywidendę, która ma charakter jednorazowy (za rok)? Dywidenda nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych, jednak kwota będzie wyższa niż minimalne dopuszczalne dodatkowe wynagrodzenie
Urzędnik odchodzi na emeryturę. W związku z tym ma otrzymać odprawę emerytalną. Czy należy ją wykazać w jego świadectwie pracy, a jeśli tak, to w którym miejscu?
Obowiązek płatnika w związku ze sfinansowaniem/dofinansowaniem pracownikom, emerytom i rencistów świadczeń z ZFŚS.
Obowiązek płatnika w związku ze sfinansowaniem/dofinansowaniem świadczeń z ZFŚS pracownikom, emerytom i rencistom.
Obowiązek płatnika w związku z przekazywaniem świadczenia emerytom i rencistom.
Obowiązki płatnika w związku z dofinansowaniem imprezy i wycieczki integracyjnej oraz biletów wstępu i karnetów pracownikom, emerytom i rencistom.
Obowiązki płatnika w związku z dofinansowaniem/sfinansowaniem pracownikom, emerytom i rencistom z ZFŚS wycieczki integracyjnej, sfinansowaniem spotkania integracyjnego oraz dofinansowaniem/sfinansowaniem biletów i karnetów.
Obowiązki płatnika w związku z dofinansowaniem imprezy i wycieczki integracyjnej oraz biletów wstępu i karnetów pracownikom, emerytom i rencistom.
Obowiązki płatnika w związku z dofinansowaniem imprezy i wycieczki integracyjnej oraz biletów i karnetów pracownikom, emerytom i rencistom.
Obowiązki płatnika dotyczące sposobu opodatkowania świadczeń z ZFŚS sfinansowanych pracownikom, emerytom i rencistom
Obowiązki płatnika związane z dofinansowaniem w oparciu o kryteria socjalne wycieczek/wczasów, spotkań o charakterze integracyjnym oraz dofinansowanie/sfinansowanie biletów/karnetów dla pracowników, emerytów, rencistów i uprawnionych członków rodzin.
Obowiązki płatnika ciążące na Szkole w związku ze finasowaniem świadczeń z ZFŚS dla pracowników, emerytów i rencistów.
Obowiązki płatnika w związku z dofinansowaniem świadczenia z ZFŚS emerytowi.
Nauczyciel przeszedł na emeryturę i podjął pracę jako nauczyciel w tej samej szkole. Jak naliczyć odpis na ZFŚS?
Czy za emeryta - mężczyzny w wieku 54 lat (służby mundurowe) należy odprowadzać składki na Fundusz Pracy, jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia jest niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę? Czy w takim przypadku emeryturę wliczamy do łącznej kwoty uzyskiwanego dochodu i po jej przekroczeniu odprowadzamy składkę na Fundusz Pracy?
Kiedy należy zgłosić zleceniobiorcę z kodem emeryta do ZUS, czy od daty decyzji o przyznaniu emerytury, czy od daty prawa do emerytury?
Możliwości skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ulga dla seniora).
Proszę o poradę w sprawie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Czy pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami mogą zwiększyć Fundusz o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki? Czy emeryt musi składać oświadczenie co do tego, czy będzie/nie będzie ubiegał się o wsparcie socjalne? Czy emeryt bądź rencista może
Chciałabym uzyskać informację w kwestii podatku od pomocy zdrowotnej dla nauczycieli będących na emeryturze (pobierających emeryturę) pracujących w dalszym ciągu w jednostce feryjnej art. 72 ust. 4 KN. Czy w tym przypadku powinien być odprowadzony podatek dochodowy, czy będzie można zastosować zwolnienie przedmiotowe wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o PIT?
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania – ulga dla seniora.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ulga dla pracującego seniora).
Obowiązki podatkowe jakie ciążą na Gminie w związku z wypłatą nauczycielom, nauczycielom emerytom i nauczycielom pobierającym świadczenia kompensacyjne świadczeń zdrowotnych.
Pracownik odszedł na emeryturę 27.03.2024 r. i wykorzystał 13 dni L-4. Zatrudniamy powyżej 20 osób. Tą samą osobę już jako emeryta zatrudniliśmy od 01.04.2024 r. Aktualnie wpłynęło chorobowe. Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za 1 dzień, a następnie zasiłek chorobowy? Co stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku?