Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2014-05-24

Zawieranie i wypowiadanie umów o pracę na czas określony - najważniejsze wyroki SN

W stosunkach pracy umowa o pracę na czas określony powinna być wyjątkiem. Nie może prowadzić do obejścia przepisów prawa o zatrudnieniu na czas nieokreślony. Takie jest stanowisko Sądu Najwyższego. Wskazał on również, że nieprawidłowe jest zawieranie umów wieloletnich, np. na 8 lat.

Terminowe umowy o pracę wywołują wiele wątpliwości i często są przedmiotem sporów sądowych. Z jednej strony ustawodawca dopuszcza ich zawieranie, z drugiej zaś - stają się źródłem nadużyć w stosunkach pracy przez silniejszą stronę tego stosunku, którym jest pracodawca. Przede wszystkim chodzi o narzucanie pracownikowi tzw. klauzuli terminowej oraz klauzuli wypowiedzenia.

Standardem powinny być umowy na czas nieokreślony

W uchwale z 16 kwietnia 1998 r. (III ZP 52/97, OSNP 1998/19/558, patrz: www.ekspert3.inforlex.pl) Sąd Najwyższy przyjął, że to umowy o pracę na czas nieokreślony są standardem w stosunkach zatrudnienia. Umowa o pracę na czas określony jest zaś wyjątkiem i jej zastosowanie powinno mieć uzasadnienie w okolicznościach zatrudnienia (np. odbycie stażu zawodowego, rzeczywiste potrzeby pracodawcy). W wyroku z 25 lutego 2009 r. (II PK 186/08, OSNP 2010/19-20/230) Sąd Najwyższy przyjął, że umowy o pracę na czas określony to jeden z typów umów stanowiących podstawę stosunków zatrudnienia przewidzianych przez ustawodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00