Dodatkowe urlopy macierzyńskie i urlopy rodzicielskie - 9 problemów z praktyki
W ubiegłym roku rodzice uzyskali więcej uprawnień pracowniczych związanych z wychowywaniem dzieci. W związku z wprowadzeniem nowych regulacji w praktyce pojawiły się wątpliwości dotyczące ich stosowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kontrowersje związane z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich.
Najważniejszą zmianą wprowadzoną w 2013 r. w prawie pracy były nowe regulacje dotyczące urlopów związanych z macierzyństwem. O 2 tygodnie wydłużony został wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wprowadzony został również nowy urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni. Pracownik - rodzic ma 2 możliwości skorzystania z niego. Może złożyć o niego wniosek razem z wnioskiem o skorzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) bądź w oddzielnym wniosku. W zależności od momentu złożenia takiego wniosku różne są uprawnienia pracownika.
Problem 1. Czy pracownikom korzystającym z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?
Pracownikom korzystającym z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego nie można wypowiedzieć umowy o pracę, nie może także dojść do rozwiązania z nimi umowy o pracę (art. 182 § 7 i art. 182 § 6 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.) Rozwiązanie umowy może nastąpić jedynie z przyczyn zawinionych przez pracownika oraz w przypadku ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 w związku z art. 182 § 7 i art. 182 § 6 k.p.).