LEKSYKON POJĘĆ PRAWNYCH
ODSETKI
- to dodatkowe świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi w razie opóźnienia się pracodawcy z terminową wypłatą wynagrodzenia. Pracownik nie otrzymuje odsetek automatycznie, ale jedynie w sytuacji, gdy wystąpi przeciwko pracodawcy z odpowiednim roszczeniem w tym zakresie. Prawo do odsetek przysługuje za czas opóźnienia, chociażby pracownik nie poniósł żadnej szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.
Odsetki przysługują w wysokości ustawowej, chyba że wyższe przewidują inne przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy, np. układ zbiorowy pracy czy regulamin wynagradzania.
Pracownik może również dochodzić odsetek od zaległych odsetek od dnia wytoczenia powództwa o nie lub gdy pracodawca zgodził się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy (tj. niewypłaconego wynagrodzenia). Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę należą się także za czas opóźnienia w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Roszczenie pracownika o odsetki jest ściśle związane ze stosunkiem pracy, gdyż dotyczy odpowiedzialności pracodawcy za niewykonanie obowiązku wypłacenia wynagrodzenia za pracę w miejscu, terminie i czasie określonych w przepisach o wynagrodzeniu. Odsetki za opóźnienie w płatności wynagrodzenia wyrażonego w walucie obcej przysługują pracownikowi w tej samej walucie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.