wynagrodzenia
Zmiany w minimalnej przesunięte
Resort pracy upiera się przy autorskim pomyśle zrównania płacy minimalnej ze stawką zasadniczą pracowniczej pensji. Ze względu na krytykę jego wdrożenie przełożył na 2028 r.
Stopniowe okrajanie minimalnego wynagrodzenia to jeden z pomysłów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Właśnie ukazała się trzecia wersja projektu nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w której resort twardo obstaje za swoimi postulatami.
Projekt ma wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE L 275 z 25 października 2022 r., str. 33). Jednak, korzystając z okazji, resort próbuje przemycić w nim dodatkowe patenty na zapewnienie godnego utrzymania osobom najgorzej opłacanym.
Firmy boją się podwyżek
Przykładem takiego postulatu jest właśnie plan zrównania płacy minimalnej z zasadniczą. W obecnym wariancie projektu przybrał on łagodniejszą formę niż wcześniej – zapewne pod naporem krytyki różnych środowisk.