Blockchain otworzy nowe szanse na polskim rynku kapitałowym
Od rozliczenia transakcji w czasie liczonym w dniach przejdziemy do poziomu atomowego na rynku OTC - mówi Rafał Wawrzyniak, dyrektor zarządzający ds. IT w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, i dodaje: banki oraz domy maklerskie zyskają nowe możliwości
Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 r. definiuje blockchain jako jedną z technologii przełomowych, obok np. kwantowych czy kosmicznych. Wskazano, że może ona znaleźć zastosowanie w infrastrukturze rynków finansowych i kapitałowych. O znaczeniu blockchainu wspomina się też w kontekście cyberbezpieczeństwa. Czy KDPW podziela te wizje i eksploruje potencjał blockchainu dla infrastruktury rynku?
W naszej opinii Strategia Cyfryzacji Polski jest poważnym impulsem dla wszystkich instytucji działających w kraju do inwestowania w innowacyjne technologie. Z jednej strony warto zauważyć, że obecnie Polska zajmuje dość odległe, piąte od końca miejsce w Europejskim Rankingu Innowacyjności. To dużo poniżej naszych oczekiwań, osiągamy niecałe 70 proc. średniej unijnej. W globalnym rankingu innowacyjności państw zajmujemy 40. lokatę. To również nie jest miejsce, w którym chcielibyśmy jako Polska być.