Artykuł
analiza
UE osiąga porozumienie w sprawie AI Act
Proces legislacyjny dotyczący unijnego rozporządzenia o sztucznej inteligencji (AI Act) rozpoczął się w kwietniu 2021 r., a jego kulminacją był trialog, czyli negocjacje pomiędzy przedstawicielami Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.
W trakcie długich i przeciągających się do godzin nocnych negocjacji trwających od 6 do 8 grudnia 2023 r. uzgodniono rozwiązania dla najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych kwestii, które pojawiły się w toku prac nad projektem rozporządzenia.
W tym artykule przedstawiamy przegląd najistotniejszych elementów tego porozumienia, choć nie dysponujemy jeszcze skonsolidowanym tekstem projektu rozporządzenia, co znacząco utrudnia pełną analizę. Opieramy się zatem na dostępnych szczątkowych informacjach, z których niektóre pochodzą bezpośrednio od uczestników trilogu, inne zaś oparte są na publicznie dostępnych materiałach.
Należy pamiętać, że prace nad przygotowaniem ostatecznego ujednoliconego tekstu mogą doprowadzić do zmian niektórych przepisów AI Act.
Jak odróżnić zwykłe oprogramowanie od AI?
Definicja systemu sztucznej inteligencji jest kluczowa z punktu widzenia stosowania AI Act. Ostatecznie została uzgodniona definicja AI w brzmieniu opracowanym przez OECD:
„System sztucznej inteligencji to system oparty na maszynie (machine-based), który dla celów jawnych lub niejawnych wnioskuje na podstawie otrzymanych danych wejściowych, w jaki sposób generować dane wyjściowe, takie jak prognozy, treści, zalecenia lub decyzje, które [mogą] wpływać na środowisko fizyczne lub wirtualne. Różne systemy sztucznej inteligencji różnią się poziomem autonomii i zdolności adaptacyjnych po wdrożeniu”.