Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-02-12

rozmowa

TK de facto już nie ma

Trybunał przestał pełnić swoją funkcję. Jedyną ścieżką, która może doprowadzić do rekonstrukcji TK, jest nowelizacja konstytucji – mówi DGP Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów

Jakie istotne czy głośne ustawy w najbliższych tygodniach przyjmie rząd i wyśle do Sejmu?

Maciej Berek, szef małego rządu

Maciej Berek, szef małego rządu

Niestety, na razie zajmujemy się w znacznej mierze wysyłaniem projektów, które już dawno powinny być obowiązującym prawem, a są zaległościami. Pierwszy z brzegu przykład? Prawo komunikacji elektronicznej – bardzo specjalistyczna regulacja, której termin wdrożenia upłynął w grudniu 2020 r. Z kolei w grudniu 2022 r. powinna wejść w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Projektem realizującym jedną z zapowiedzi programowych, którym już wkrótce zajmie się rząd, jest natomiast np. projekt dotyczący tzw. wakacji kredytowych.

Ile nas kosztują te opóźnienia?

Jeszcze nie mam takiego podsumowania. Czasami jesteśmy w takiej fazie postępowania, że kara jest naliczana, ale zostanie zapłacona, jak TSUE wyda orzeczenie. Tak może być w przypadku ustawy o sygnalistach, orzeczenie jest spodziewane w marcu. Kara za opóźnienie w implementacji tej dyrektywy to ok. 13 tys. euro dziennie, naliczane od grudnia 2021 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00