Artykuł
prawo karne
Kumulacja spraw o wolność słowa
Dzięki połączeniu kilku skarg z Polski wyrok ETPC zabrzmi głośniej – uważają obrońcy praw człowieka. Pytanie, czy na tyle głośno, by w końcu rozwiązać problem systemowo
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował niedawno, że rozpozna skargi z Polski dotyczące naruszenia prawa do wolności wypowiedzi oraz prawa do wolności myśli, sumienia i wyznania. Złożyli je polscy obywatele skazani w sprawach karnych.
Osiem skarg będzie rozpatrywanych razem. W każdej wyrok był konsekwencją wyrażenia krytyki wobec osób lub podmiotów publicznych (sprawy o zniesławienie lub znieważenie funkcjonariusza publicznego). Chodziło m.in. publikacje w lokalnych serwisach internetowych i na Facebooku (patrz: grafika). Odrębnie potraktowana dziewiąta skarga dotyczy obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomnika Jana Pawła II.
Żart kończący się w sądzie
Joanna Szymańska, szefowa europejskiego biura organizacji Article 19, zajmującej się prawami człowieka, jednoczesne zakomunikowanie tak wielu spraw uważa za dobry sygnał.
– Dzięki temu orzeczenie wybrzmi mocniej. Polsce na pewno jest potrzebne, aby trybunał jasno się w tych sprawach określił. W krajowej dyskusji o zasadności utrzymywania w kodeksie karnym takich przepisów jak art. 212 i inne używane do tłumienia debaty publicznej odzywają się też głosy przeciwne zmianom – mówi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right