Błękitny filar zielonej zmiany
Gaz ziemny odgrywa ważną rolę w transformacji energetycznej. Jest to surowiec efektywny, elastyczny oraz zapewniający bezpieczeństwo i ciągłość procesu zmian. Będzie pełnił rolę czynnika stabilizującego polski system energetyczny a o jego dostawy zadba Grupa ORLEN
Europejski Zielony Ład ma szeroki wachlarz celów: zakłada poprawę dobrostanu i zdrowia obywateli, osiągnięcie przez Europę neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz ochronę, utrzymanie i zwiększenie kapitału naturalnego i bioróżnorodności w Unii Europejskiej. Wszystko to przy zachowaniu pozycji konkurencyjnej gospodarki.
Przeprowadzenie transformacji energetycznej, czyli zmiana sposobu produkcji energii ze źródeł zanieczyszczających środowisko naturalne na przyjazne naturze i na odnawialne źródła energii (OZE), odgrywa w tej strategii kluczową rolę. Obecnie udział OZE w miksie energetycznym Polski przekracza 40 proc. w zainstalowanych mocach oraz zbliża się do 30 proc. w przypadku produkcji energii. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), od stycznia do sierpnia tego roku elektrownie zawodowe wyprodukowały 44 785 GWh energii elektrycznej z węgla kamiennego, 23 634 GWh z brunatnego, źródłem 15 299 GWh był wiatr, 13 167 GWh słońce oraz inne OZE, natomiast 10 063 GWh przypadło na gaz. Miks dopełniały elektrownie wodne z 2 353 GWh.
Struktura produkcji energii w Polsce się zmienia, jednak w kontekście ograniczania emisji CO2, w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku, niezbędne są daleko idące zmiany. Polska stopniowo odchodzi od węgla na rzecz innych źródeł energii. Niezależnie od OZE ważne jest także optymalne wykorzystanie tak cennego w energetyce zasobu, jakim jest gaz. Dane PSE pokazują, że w okresie od stycznia do sierpnia tego roku produkcja energii elektrycznej z gazu wzrosła w Polsce o 12,85 proc., przy wzroście produkcji ogółem o 3,58 proc., porównując z analogicznym okresem roku ubiegłego.