sygnaliści
Jak wdrożyć i stosować procedury zgłoszeń naruszenia prawa
Dziś wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nowe przepisy budzą wiele wątpliwości. W ramach specjalnej akcji DGP zorganizowanej we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej eksperci departamentu prawa pracy odpowiadają na pytania naszych czytelników
Gmina liczy więcej niż 10 tys. mieszkańców. Czy jej samorządowa jednostka budżetowa, na rzecz której pracę zarobkową wykonuje mniej niż 50 osób, ma obowiązek ustalenia procedury zgłoszeń wewnętrznych?
Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. poz. 928 ze zm.; dalej: ustawa) procedurę zgłoszeń wewnętrznych muszą ustalić u siebie podmioty prawne, dla których pracę zarobkową wykonuje na 1 stycznia lub 1 lipca co najmniej 50 osób. Podmioty prawne dzielimy na prywatne i publiczne, a do tych ostatnich kwalifikuje się jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. Dlatego co do zasady każda jednostka organizacyjna gminy, która liczy powyżej 10 tys. mieszkańców, musi ustalić procedurę zgłoszeń wewnętrznych, jeśli pracę zarobkową na jej rzecz świadczy co najmniej 50 osób. Opisana samorządowa jednostka budżetowa powinna zatem zbadać stan zatrudnienia na 01.01.2025 r. i jeśli osiągnie on pułap co najmniej 50 osób, zacząć od tego dnia przygotowania do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych.