pit i cit
Urządzenia przemysłowe. Fiskus wygrywa spory o podatek u źródła
Coraz częściej sądy administracyjne orzekają, że przedsiębiorcy powinni potrącać i odprowadzać do urzędu skarbowego daninę od wypłacanych za granicę należności za użytkowanie jakiegokolwiek urządzenia wykorzystywanego do działalności gospodarczej, niekoniecznie bezpośrednio w procesie produkcji
Problem dotyczy m.in. opłat za przechowywanie informacji na zagranicznym serwerze, najem lub leasing laptopów, dostęp do włókien światłowodowych, prawo do korzystania z routerów, switcha oraz firewalla.
W przeszłości przeważały orzeczenia korzystne dla podatników. Nadal takie wyroki zapadają, czego przykład stanowi orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 czerwca br. (sygn. akt II FSK 1120/21). Eksperci zaczynają się jednak obawiać, czy takie pozytywne wyroki nie staną się wyjątkiem.
– Przyjmując restrykcyjną wykładnię, możemy dojść do absurdalnego wniosku, że właściwie każdy przedmiot (bez względu na to, czy sam w sobie spełnia definicję urządzenia), można uznać za urządzenie przemysłowe, o ile jest on wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej. I to bez względu na branżę, w jakiej działa dany podmiot – komentuje Diana Guzek, doradca podatkowy w LTCA.