prawo pracy
Ochrona przedemerytalna bardziej szkodzi, niż pomaga
Okazuje się, że przepis art. 39 kodeksu pracy, mający dawać gwarancje zatrudnienia pracownikom w wieku przedemerytalnym, sporą część z nich zostawia bez niczego
Wystarczy bowiem, że np. kobieta kończąca 60 lat 15 września ma angaż okresowy trwający np. do 10 września, i już nie skorzysta z żadnych mechanizmów osłonowych. Pracodawca ma prawo dać jej wypowiedzenie, bowiem okres zatrudnienia nie zapewnia jej osiągnięcia wieku emerytalnego. Sprawą ma się wkrótce zająć Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów (sygn. akt III PZP 6/24), by odpowiedzieć na pytanie: „Czy zakaz wypowiedzenia z art. 39 kodeksu pracy dotyczy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony także wówczas, gdy umowę zawarto na okres, który upływa przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego?”.
Stary przepis, zaniechane aktualizacje
Pracownicy w wieku 50+ stanowią sporą siłę napędową na rynku pracy. Z danych Bilansu Kapitału Ludzkiego wynika, że w 2017 r. wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55–64 lata wynosił 46,9 proc., podczas gdy w 2022 r. osiągnął już poziom 56,3 proc. Zgodnie natomiast z art. 39 kodeksu pracy firma nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.