finanse
Nabywca droższego obrazu musi zostać prześwietlony
We Francji i w Wielkiej Brytanii nałożono pierwsze kary na galerie nieprzestrzegające przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Polska inspekcja finansowa również zaczyna się przyglądać rynkowi dzieł sztuki
Od 2021 r. na liście instytucji podlegających rygorom zapobiegania praniu pieniędzy znalazły się podmioty zajmujące się sprzedażą, pośrednictwem w obrocie lub przechowywaniem dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków. Wynika to z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1124 ze zm.) wdrażających piątą dyrektywę AML 2018/843. Zgodnie z tymi regulacjami od 10 tys. euro wszystkie transakcje muszą pozwalać na identyfikację nabywcy.
– Pierwszym krokiem w realizacji obowiązków wynikających z ustawy powinno być przyjęcie przez galerię czy dom aukcyjny procedury postępowania przy transakcjach o tej wartości. Szczególną wagę przepisy przykładają do identyfikacji klienta, a w przypadku transakcji dokonywanej przez osobę prawną bądź pełnomocnika – do ustalenia beneficjentów rzeczywistych. Niezbędna jest też ocena ryzyka związanego z daną transakcją i relacją, a w niektórych przypadkach wymagana jest weryfikacja źródła pochodzenia źródeł finansowania – wyjaśnia Tomasz Joniec, dyrektor w zespole Financial Crime Unit w PwC.