cit
JPK_CIT. Co fiskus zobaczy w naszych danych
Niebawem fiskus będzie miał w rękach rozwiązanie, które zwiększy skuteczność typowania do kontroli. Ale możemy też spodziewać się za kilka lat całkiem innej jakości współpracy z urzędami skarbowymi
Minister finansów podpisał 16 sierpnia 2024 r. rozporządzenie nakładające na podatników CIT obowiązek składania tzw. JPK_CIT (tj. JPK_KR_PD i JPK_ST_KR). Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw pod poz. 1314.
Jakie nowe możliwości analityczne zyska dzięki temu administracja skarbowa, a jakie korzyści osiągną sami podatnicy?
Z praktycznego punktu widzenia JPK_CIT jest modyfikacją już istniejącego JPK_KR, który podatnicy powinni móc generować od 2016 r.
Jako pierwsi, bo już od 1 stycznia 2025 r., obowiązkiem wdrożenia JPK_CIT zostaną objęci::
- podatnicy CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym (a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi − roku obrotowym) przekroczyła 50 mln euro,
- podatkowe grupy kapitałowe.
Ci podatnicy złożą pierwszy JPK_CIT na początku 2026 r., pokazując w nim księgowania wykonane po 31 grudnia 2024 r. W praktyce zatem pierwsze księgowanie w 2025 r. (np. 2 stycznia 2025 r.) powinno zostać wykonane już w taki sposób, aby można je było sprawnie rozpoznać i zaraportować w odpowiednim pliku kontrolnym.
Infrastrukturę do generowania plików zgodnych z ministerialnym schematem muszą zapewnić sobie sami podatnicy. Zostało na to już niewiele czasu.
Typowanie do kontroli
Wprowadzenie obowiązku automatycznego raportowania JPK_CIT ma w założeniu wprowadzić CIT w erę automatyzacji i digitalizacji. Ministerstwo Finansów w niedalekiej już przyszłości dostanie od podatników zestaw danych o zupełnie nowej jakości.