Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-19

procedury

Sędziowie powinni być wybierani według jasnych reguł

Stworzenie jawnego profilu kompetencyjnego sędziego, rekrutacja oparta na badaniach naukowych i powierzenie jej wyspecjalizowanemu organowi – to recepty na poprawę sytuacji w sądownictwie

Choć obecnie głównym problemem Krajowej Rady Sądownictwa jest wątpliwy status jej 15 sędziowskich członków, co skutkuje kwestionowaniem legalności przeprowadzanych przez radę konkursów na wolne stanowiska, to system wyboru sędziów od lat budzi wątpliwości.

– Już przed zmianami w KRS z 2018 r. badania Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) pokazywały, że zaledwie jedna trzecia polskich sędziów ma zaufanie do obiektywizmu naszych procedur wyboru i awansowania sędziów. Jednym ze standardów, którego nigdy nie wdrożyliśmy, jest ustalenie profilu kompetencyjnego sędziego oraz badanie predyspozycji kandydatów za pomocą obiektywnych metod – mówi Bartłomiej Pilitowski, szef Court Watch Polska. – Negatywne konsekwencje tej sytuacji to przykry fakt, że przez lata urząd sędziego otrzymywały także osoby, które być może miały kwalifikacje, ale nie miały odpowiednich predyspozycji. Poza tym wiele utalentowanych osób rezygnowało z udziału w nieprzejrzystych procedurach i wymiar sprawiedliwości tracił potencjalnie dobrych sędziów – dodaje Pilitowski, wskazując, że sam fakt, że ktoś jest świetnym prawnikiem, nie musi automatycznie oznaczać, że będzie świetnym sędzią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00