Zmiany w ksh: wskazujemy, czym podział przez wyodrębnienie różni się od aportu
Przy analizie, który z modeli zastosować, kluczowa wydaje się kwestia sukcesji. Ta bowiem w obydwu wskazanych sposobach jest inna. Nie bez znaczenia jest też przedmiot przenoszonej spółki i cel jej wyodrębnienia
Czym jest podział przez wyodrębnienie? Podobnie jak w przypadku podziału przez wydzielenie polega on na przeniesieniu części majątku dzielonej spółki na rzecz spółki/spółek istniejących lub nowo zawiązanych. Różnica sprowadza się generalnie do tego, że w konsekwencji to nie wspólnicy spółki dzielonej obejmą udziały spółki przejmującej, a spółka dzielona.
nie należy mylić z aportem
W praktyce na pierwszy rzut oka podział przez wyodrębnienie zdaje się przypominać klasyczny aport. I rzeczywiście część standardowych elementów pozostaje taka sama. Spółka przejmująca otrzyma bowiem majątek, w zamian za który wyda udziały spółce dzielonej. Jest to zatem klasyczna wymiana między spółkami w zakresie udziały–majątek, tak jak to ma miejsce przy aporcie. Jednak pojęć tych nie należy mylić. Różnice są bowiem bardzo istotne. Zatem przyjrzyjmy się im.