Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-19

zdrowie

Covidowe rozliczenia z pamięcią

Poddana kwarantannie Chinka bada się na obecność koronawirusa, Szanghaj, 2022 r.Poddana kwarantannie Chinka bada się na obecność koronawirusa, Szanghaj, 2022 r.

Świat przygląda się reakcji rządów na pandemię. W Wielkiej Brytanii zaczęło się publiczne dochodzenie, we Francji toczą się postępowania karne, a Chiny wymazują pamięć o lockdownach

Wolność słowa, narażenie życia, korupcja – to niektóre z wątków, które pojawiają się podczas globalnych rozrachunków. Choć pandemia się skończyła, temat pozostaje żywy i wciąż ma duże znaczenie polityczne.

W Polsce Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała rząd za brak odpowiedniej reakcji na COVID-19 i złożyła zawiadomienia do prokuratury na poszczególnych ministrów. Nie jesteśmy jedyni. Z największym rozmachem zabrała się do tematu Wielka Brytania. Właśnie zaczyna się tam kolejny etap publicznego dochodzenia w sprawie działań rządu. Ogłosił je już w 2021 r. ówczesny premier Boris Johnson, tłumacząc, że „wobec takiej tragedii państwo ma obowiązek zbadać swoje działania tak rygorystycznie i szczerze, jak to możliwe”, by wyciągnąć wnioski na przyszłość. Dochodzenie jest podzielone na różne obszary. Dotyczą one gotowości państwa na pandemię, procesów decyzyjnych, a także wpływu pandemii na system zdrowotny czy sytuację młodzieży. Pierwsze przesłuchania ruszyły w czerwcu. Te dotyczące polityków są planowane na październik.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00