Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach - cz. 2
Co stanowi podstawę wymiaru i jak obliczyć wysokość kapitału początkowego, czy istnieje możliwość odwołania od decyzji ZUS w tym przedmiocie i korekty takiej decyzji - to pytania prenumeratorów, które wciąż wpływają do redakcji „Prawa Przedsiębiorcy”. W tym numerze kolejny raz wyjaśniamy wątpliwości naszych czytelników.
Czy po zmianach przepisów obowiązują te same kryteria ustalające prawo do wcześniejszej emerytury? Czy przekształcenie lub restrukturyzacja zakładu pracy ma wpływ na uprawnienia pracownicze?
Spółka, w której prowadzę sprawy kadrowe, istnieje od stycznia 1995 r. Zakład pracy powstał na bazie majątku spółdzielni pracy, która z końcem 1994 r. została zlikwidowana. Wszyscy pracownicy spółdzielni zostali zwolnieni z pracy, a nowy pracodawca część z nich ponownie zatrudnił. Mój zakład pracy znajduje się w posiadaniu akt osobowych wszystkich byłych pracowników spółdzielni. Niedawno jeden z nich
Czy będę mogła przejść na emeryturę po 15 latach pracy w szczególnych warunkach w przemyśle chemicznym, jeśli od dwóch lat prowadzę gospodarstwo rolne? Mam 53 lata, udowodnione 18 lat pracy w szczególnych warunkach. Jakie dokumenty muszę przedłożyć, aby ZUS uznał pracę w szczególnych warunkach?
Zainteresowany ma udowodniony okres pracy w zawodzie nauczyciela w wymiarze 12 lat. Ponadto wcześniej przez pięć lat wykonywał pracę na kolei. Czy ZUS zaliczy mu obydwa okresy przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS?
Jesteśmy przedsiębiorstwem branży chemicznej, w którym wykonywana jest praca zaliczana do pracy w szczególnych warunkach. Przedsiębiorstwo zostało przejęte po wcześniej istniejącym zakładzie. Czy wskazanie w świadectwie pracy stanowiska pracy, wymiaru czasu pracy oraz okresu zatrudnienia jako zatrudnienia w szczególnych warunkach jest wystarczające do uznania takiego charakteru tej pracy do celów emerytalnych
13 lipca 2004 r. złożyłam wniosek o emeryturę nauczycielską. W okresie od 15 sierpnia 1989 r. do 30 czerwca 2004 r. byłam zatrudniona jako nauczyciel w Zasadniczej Szkole Rolniczej Samorządowej Szkoły Zawodowej, a stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę w związku z likwidacją szkoły z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. Od 1 do 4 grudnia 1992 r. i od 5 kwietnia do 8 sierpnia
Przebywam na zasiłku przedemerytalnym. Mam przepracowane 30 lat, w tym 17 lat w warunkach szczególnych przy produkcji środków ochrony roślin. Urodziłam się we wrześniu 1950 r. Czy przysługują mi uprawnienia do wcześniejszej emerytury?
Do niedawna praca wykonywana w szczególnych warunkach u prywatnego pracodawcy nie stanowiła podstawy do nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Sytuacja ta uległa jednak zmianie od 24 czerwca 2004 r. Obecnie również prywatni przedsiębiorcy muszą wystawiać dokumenty potwierdzające fakt wykonywania takiej pracy.
Prowadzę wraz z żoną działalność gospodarczą. Czy moja żona, jako współpracownik w tym zakładzie, pracująca w warunkach szkodliwych, może skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę z tego tytułu?
Prowadzę firmę konsultingową. Większość zatrudnionych u mnie pracowników pracuje przy komputerach. Czy prawdą jest, że praca przy komputerze jest pracą w szczególnych warunkach i z tego tytułu pracownicy mają skrócony czas pracy?
Czy praca przy produkcji folii stanowi pracę w warunkach szczególnych? Gdzie znajdę wykaz prac w warunkach szczególnych?
Osoba, urodzona w 1945 r., zatrudniona w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia, zwróciła się z prośbą o przygotowanie wniosku o emeryturę. Znajdujące się w aktach osobowych kserokopie dokumentów potwierdzają 14,5-letni okres pracy w szczególnych warunkach w poprzednim zakładzie (stanowisko pracy wymienione w wykazie A rozporządzenia określającego rodzaje prac w szczególnych warunkach). Poinformowałam
Mamy pracowników, którzy pracują na stanowiskach zaliczanych do prac w szczególnych warunkach (np. kanalarz, kierowca samochodu ciężarowego itp.). W jaki sposób powinnam wypełnić odpowiednie pola w zgłoszeniu ZUS ZUA? Jak określić okres pracy w szczególnych warunkach, jeżeli pracownik np. zaczął pracę w warunkach szczególnych od 1 czerwca 2004 r. i wykonuje ją nadal, a ponowne zgłoszenie do ubezpieczeń
Osoby objęte zreformowanym w 1999 r. systemem emerytalnym mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat - kobiety lub 65 lat - mężczyźni. Reforma systemu emerytalnego nie objęła jednak wszystkich ubezpieczonych.
Jesteśmy firmą produkującą środki czystości. Jeden z naszych pracowników został zatrudniony na stanowisku pakowacza. W naszej firmie wystąpiły braki personelu w dziale produkcji artykułów chemicznych i pracownik ten został skierowany do pracy w tym dziale. Pracował on na linii produkcyjnej przez okres 1 roku, wykonując tylko tę pracę (nie świadczył już pracy pakowacza). Następnie rozwiązaliśmy z tym