comment
Porada
Data publikacji: 2001-12-06
Świadczenia różne
Przepisy prawa przewidują różnego rodzaju świadczenia dodatkowe dla pracowników. Gama tych świadczeni jest bardzo szeroka, poczynając od dodatków pieniężnych (stażowych, wyrównawczych, mieszkaniowych), przez różnego rodzaju zasiłki i odprawy do posiłków regeneracyjnych włącznie. Prawo do tych świadczeń pracownik uzyskuje przez wykonywanie pracy o określonym charakterze (np. nauczyciel, pracownik służby cywilnej) lub w określonych warunkach (praca w warunkach uciążliwych).
• Po ukończeniu studium nauczycielskiego podjąłem pracę w szkole. Złożyłem w niej wniosek o przyznanie mi zasiłku na zagospodarowanie. Zanim otrzymałem wypłatę, przeniosłem się do innej szkoły. Nowy pracodawca nie chce przyznać mi zasiłku, gdyż twierdzi, że nie jest to moja pierwsza praca w charakterze nauczyciela. Czy ma rację?
Jeśli praca w szkole była pierwszym zatrudnieniem w życiu, to nauczycielowi przysługuje jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznej pensji zasadniczej. Do wypłaty tego zasiłku jest zobowiązana pierwsza szkoła, w której Pan pracował i w której złożył wniosek o przyznanie świadczenia. Fakt zmiany pracodawcy nie ma znaczenia. Wprawdzie przepisy przewidują, że zasiłek podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje trzech lat w szkole, ale przepisy nie nakazują, aby była to ta sama placówka. Odmowa nowego pracodawcy jest uzasadniona, gdyż świadczenie powinna wypłacić poprzednia szkoła.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka