Data publikacji: 24.04.2002
Ustalanie prawa
Kapitał początkowy
Co stanowi podstawę wymiaru i jak obliczyć wysokość kapitału początkowego, czy istnieje możliwość odwołania od decyzji ZUS w tym przedmiocie i korekty takiej decyzji - to pytania prenumeratorów, które wciąż wpływają do redakcji „Prawa Przedsiębiorcy”. W tym numerze kolejny raz wyjaśniamy wątpliwości naszych czytelników.
Jolanta Lewińska, Katarzyna Nowak
W jaki sposób ZUS zaliczy przy ustalaniu kapitału początkowego okres zaocznych studiów wyższych, jeżeli student jednocześnie pracował?
Okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów jest okresem nieskładkowym. Z przywołanej regulacji nie wynika, iż nauka powinna odbywać się wyłącznie w systemie studiów dziennych. Uwzględnieniu podlega zatem również okres nauki w systemie studiów zaocznych czy też wieczorowych. W omawianym przypadku, jeśli zostanie zaliczony okres nauki w szkole wyższej (zostaną spełnione wskazane wyżej kryteria), wystąpi zbieg okresów - składkowego (okresu zatrudnienia) i nieskładkowego (okresu nauki w szkole wyższej). W razie zbiegu wymienionych okresów zaliczony powinien zostać korzystniejszy w tym przypadku okres składkowy.
Czy data złożenia wniosku o ustalenie kapitału początkowego ma wpływ na jego wysokość?
Nie. Kapitał początkowy dla wszystkich ubezpieczonych ustalany jest na dzień 1 stycznia 1999 r. Bez znaczenia dla obliczenia wartości tego kapitału pozostaje zarówno data zgłoszenia wniosku, jak i data wydania przez ZUS decyzji ustalającej jego wysokość.
Do obliczenia kapitału początkowego przyjmuje się kwotę bazową wynoszącą 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z II kwartału kalendarzowego 1998 r., tj. kwotę 1220,89 zł. Od tej kwoty oblicza się część socjalną, podstawę wymiaru kapitału początkowego, a także część uzależnioną od udowodnionego do 31 grudnia 1998 r. okresu składkowego i nieskładkowego.
Z jakiego okresu ustalana jest podstawa wymiaru kapitału początkowego?