Kara za nieprzerejestrowanie
Obowiązujące od 1 stycznia 1999 r. przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) wprowadziły wiele zmian nie tylko w zakresie podlegania ubezpieczeniu, ale również dały Zakładowi dodatkowe uprawnienia mające na celu poprawę ściągalności składek. Powołana regulacja prawna wprowadziła nowe zasady w zakresie ubezpieczenia społecznego, m.in
Niedawno stwierdziłem, że mój pracodawca nigdzie mnie nie zgłosił - ani do ZUS, ani do urzędu skarbowego. Czy ponoszę odpowiedzialność za taki stan rzeczy i czy dotkną mnie jakieś konsekwencje? Jakie konsekwencje może mieć pracodawca z tego tytułu?
Do podstawowych zadań płatników składek w zakresie ubezpieczeń społecznych należy ustalanie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, wyliczanie prawidłowych kwot składek za każdy miesiąc kalendarzowy oraz terminowe opłacanie składek od prawidłowo ustalonej podstawy wymiaru.
Na każdym płatniku składek ubezpieczeniowych spoczywa wiele obowiązków związanych z przekazaniem imiennego raportu miesięcznego, deklaracji rozliczeniowej oraz odprowadzeniem składki do otwartego funduszu emerytalnego w ustawowo określonym terminie. Niewywiązanie się przez płatnika z nałożonych na niego obowiązków rodzi uprawnienia ZUS do zastosowania odpowiednich sankcji.
Niektóre naruszenia praw pracowniczych zagrożone są sankcjami karnymi. Do pierwszej grupy wykroczeń zaliczamy naruszenia związane z zawieraniem i rozwiązywaniem stosunku pracy oraz norm dotyczących czasu pracy, kar, prowadzenia dokumentacji i inne.
Kolejnymi czynami, z którymi wiąże się odpowiedzialność karna pracodawcy, są niewywiązywanie się z obowiązku wypłacania wynagrodzenia, udzielania urlopów. Karę ponosi także pracodawca niewykonujący prawomocnego wyroku sądowego, korzystnego dla pracownika.
Firma podpisała z osobą fizyczną umowę o wynajem pomieszczenia. W umowie jest wartość czynszu, data płatności, ale nie ma nic o tym, że czynsz będzie płacony na podstawie rachunku czy faktury VAT. Wynajmujący wzbrania się teraz przed wystawieniem rachunku. Na jakiej podstawie mogę zaksięgować do pkpir wydatki ponoszone za wynajem, czy mogę sporządzić dokument wewnętrzny?
Urlop zaległy, czyli urlop, który nie został wykorzystany do końca roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył do niego prawo, powinien zostać udzielony najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest terminowe wypłacanie pracownikom wynagrodzenia za pracę. Opóźnienie w wypłacie tego wynagrodzenia naraża pracodawcę na odpowiedzialność przewidzianą w przepisach prawa.
Zawarłem umowę zlecenia z osobą, która jest zarejestrowana jako bezrobotna. Zapomniałem jednak zgłosić to w urzędzie pracy. Czy coś mi w związku z tym grozi, jeżeli umowa ta trwała tylko 3 dni?
Zbliża się końcowy termin złożenia zeznania podatkowego. Wiele osób odwleka to na ostatnią chwilę. Niewywiązanie się z terminu, który w tym roku upływa 2 maja, może powodować dotkliwe konsekwencje.
Sankcje związane z nieprzestrzeganiem przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy ponoszą osoby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy albo osoby kierujące pracownikami.
W przypadku stwierdzenia, że nie został złożony wymagany przez przepisy wniosek o wpis do KRS, sąd rejestrowy wzywa do jego złożenia. Wyznacza dodatkowy 7-dniowy termin. Sankcją jest grzywna. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie, nakłada ją sąd rejestrowy.
W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, które utrudniają prawidłowe wypełnianie zobowiązań pracodawcy związanych z udzielaniem urlopów wypoczynkowych. Nieprawidłowości w tym zakresie związane są często z niewiedzą dotyczącą rozwiązań prawnych w zakresie udzielania urlopów, możliwości jego przerwania lub odwołania pracownika z urlopu. Pracodawca w takich przypadkach naraża się na grzywnę lub
W większości zakładów pracy pracownicy zarządzający (kierownicy, menedżerowie itp.) są osobami wyłącznie odpowiedzialnymi za przestrzeganie przepisów o czasie pracy. W konsekwencji może się zdarzyć, że to kierownik, a nie pracodawca, będzie ukarany za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Podmiot decydujący się na nielegalne zatrudnianie lub powierzenie innej pracy zarobkowej oprócz konsekwencji finansowych, np. w postaci grzywny do 30 000 zł, ponosi odpowiedzialność karną nie tylko przed PIP czy sądem. Podjęcie tego ryzyka powoduje bowiem wszczęcie postępowania wyjaśniającego przeciwko zatrudniającemu również przez inne urzędy, np. ZUS, i jest zagrożone karą w wysokości 5000 zł.
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie wysłał VAT-7 w formie elektronicznej, choć miał taki obowiązek, bo był zarejestrowany jako podatnik VAT-UE. Jakie kary mu za to grożą?