comment
Porada
Data publikacji: 2006-04-22
Wykroczenia w zakresie bhp - za co można zostać ukaranym?
Sankcje związane z nieprzestrzeganiem przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy ponoszą osoby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy albo osoby kierujące pracownikami.
Sylwia Oziembło
audytor wewnętrzny systemu zarządzania bhp
Definicja wykroczenia stanowi, że odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 50 000 złotych lub nagany (art. 1 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - DzU nr 12, poz. 114 ze zm.).
Kwestie rodzajów wykroczeń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy regulują szczegółowo przepisy art. 283 k.p.
Osoby odpowiedzialne
Zarówno pracodawca, jak i kierujący w zakładzie podlegają w zakresie objętym ich działaniem odpowiedzialności za naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Odpowiedzialność kierujących pracownikami obejmuje osoby bez względu na nazwę stanowiska, które zajmują. Nie muszą być kierownikami czy dyrektorami, aby podlegać tej odpowiedzialności. Wystarczy, że podlegają im pracownicy, a oni naruszyli przepisy bhp i naruszenia te stanowią wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka