Zwolnienia od pracy - komu przysługują, w jakim wymiarze i kto za nie płaci
Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. W ich wyniku została rozbudowana informacja o warunkach zatrudnienia przekazywana pracownikom w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia do pracy oraz zmieniły się zasady zawierania umów na okres próbny i rozwiązywania umów na czas określony. Pracownikom przysługuje także dłuższy o 9 tygodni urlop rodzicielski.
Pracownica zatrudniona na pół etatu chce wziąć urlop okolicznościowy na ślub swojego dziecka. Jak liczyć ten urlop? Czy w jej przypadku będą to 4 godziny dziennie?
Pracownica urodziła martwe dziecko. Ile dni urlopu okolicznościowego należy jej udzielić?
Pracownikowi niedługo urodzi się dziecko i w związku z tym otrzyma 2 dni wolne. W jaki sposób mam wyliczyć wynagrodzenie za te dni w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia, a w zeszłym miesiącu otrzymał dni wolne w związku ze swoim ślubem? Czy wynagrodzenie wypłacone za te dni wliczamy do wynagrodzenia za następne zwolnienie okolicznościowe?
Zwolnienie od pracy potocznie nazywane urlopem okolicznościowym jest udzielane w związku z niektórymi zdarzeniami rodzinnymi, tj. narodzinami dziecka, ślubem własnym lub dziecka oraz zgonem i pogrzebem bliskiej osoby. Pracodawca może żądać od pracownika udokumentowania prawa do takiego zwolnienia.
Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi płatnego zwolnienia od pracy m.in. w przypadku urodzenia się dziecka, ślubu jego lub jego dziecka. Zwolnienie to musi być jednak wykorzystane zgodnie z jego przeznaczeniem.
Córka pracownika rok temu wyszła za mąż. Był to ślub cywilny, a pracownik wziął wówczas w związku z tym urlop okolicznościowy. Obecnie planowany jest ślub kościelny. Czy pracownik może ponownie skorzystać z płatnego zwolnienia od pracy z tytułu ślubu córki?
Ślub pracownika jest, obok narodzin jego dzieci i zgonów najbliższych krewnych, jednym ze zdarzeń, z którym związane jest prawo pracownika do zwolnienia go od obowiązku wykonywania pracy. Przy ślubie pracownika możliwa jest jednak sytuacja, że będzie on zawierany kilkakrotnie, nawet między tymi samymi osobami. Powstaje wówczas wątpliwość, czy liczba dni zwolnienia od pracy z tego tytułu jest w jakiś
Jeden z naszych pracowników zwrócił się z prośbą o udzielenie urlopu okolicznościowego z powodu śmierci dziadka jego żony i koniecznością uczestniczenia w pogrzebie. Czy w tej sytuacji przysługuje mu urlop okolicznościowy i ewentualnie w jakim wymiarze?
W życiu każdego człowieka zdarzają się takie sytuacje, w których nie może on świadczyć pracy. Dlatego ustawodawca przewidział możliwość skorzystania przez takiego pracownika z urlopu okolicznościowego.
Zmarła babcia małżonki mojego pracownika. Pracownik ten zwrócił się do mnie o udzielenie urlopu okolicznościowego. Czy muszę mu udzielić tego urlopu?
Pracownica zakończyła urlop macierzyński i wystąpiła z wnioskiem o urlop okolicznościowy w związku z urodzeniem się dziecka. Czy ma prawo do takiego zwolnienia – pyta Czytelniczka z Koszalina.