Ochrona pracownicy powracającej z macierzyńskiego
Byłam zatrudniona na czas określony na 3 lata (od stycznia 2005 r.) z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. 18 listopada 2005 r. szef wypowiedział mi umowę, a już 15 grudnia dowiedziałam się, że jestem w ósmym tygodniu ciąży. Zaświadczenie dostarczyłam dopiero 19 grudnia (wypowiedzenie zakończyło się 3 grudnia), myśląc, że to pomoże. Pracodawca oświadczył mi jednak, że jestem zwolniona, a poza tym,
W naszej firmie jedna z pracownic, zatrudniona jako główna księgowa, niedługo powróci do pracy po trzyletnim urlopie wychowawczym. Nie mamy możliwości zatrudnienia jej na dotychczasowym stanowisku, dlatego będzie pracować w charakterze księgowej. Stanowisko to odpowiada jej kwalifikacjom. Jak mam ustalić jej wynagrodzenie?
W poprzednim odcinku komentarza rozpoczęliśmy omawianie kwestii związanych z ochroną pracy kobiet w ciąży. Dzisiaj zajmiemy się szczegółowo zakazem wypowiedzenia umowy o pracę z ciężarną.
Kobiety ciężarne należą do tej kategorii pracowników, którzy są specjalnie chronieni zarówno przed rozwiązaniem stosunku pracy, jak i przed uciążliwymi warunkami pracy.
Aby długotrwała nieobecność pracownika nie zakłóciła normalnego toku pracy, ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy nowy typ umowy o pracę.
Gdy okaże się, że pracownica jest w ciąży, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać istniejącego stosunku pracy. Pracownica ta jest z mocy prawa szczególnie chroniona.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego.
W Unii Europejskiej najbardziej aktywne zawodowo są Francuzki, Portugalki i kobiety mieszkające w krajach skandynawskich, a najmniej - Greczynki, Irlandki, Włoszki i Hiszpanki. Jednak zarówno w krajach UE, jak i w Polsce kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Wśród krajów unijnych, jak wynika z badań OECD, najniższe zarobki mają Irlandki, które otrzymują średnio 65% wynagrodzenia wypłacanego mężczyznom
Niniejszy artykuł przedstawia wybrane czynniki mające wpływ na koszty pracy, które mogą być redukowane u pracodawcy przez właściwe kształtowanie polityki zatrudnienia, wynagradzania i organizacji czasu pracy z uwzględnieniem rozwiązań przyjętych w przepisach kodeksu pracy, kodeksu cywilnego oraz aktów wykonawczych do tych ustaw. Politykę zatrudnienia w firmie można bowiem kształtować, stosując poszczególne
Jak co tydzień w naszej redakcji pełniony był dyżur telefoniczny. W dniach 24-29 marca odpowiadaliśmy na pytania Czytelników dotyczące problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uprawnień związanych z rodzicielstwem i urlopami. Poniżej przedstawiamy najciekawsze pytania wraz z odpowiedziami specjalisty.
W 2002 r. w prawie pracy oraz w przepisach regulujących ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wprowadzono wiele modyfikacji uwzględniających dotychczasowe doświadczenia i postulaty zgłaszane przez zainteresowane środowiska. Mimo różnych dat wejścia w życie poszczególnych zmian, wszystkie ich skutki będą odczuwalne w 2003 r. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotne zmiany wprowadzono w 2002 r. w