Czy pobyt pracownika w areszcie tymczasowym ma wpływ na jego prawo do urlopu wypoczynkowego
Umowa o pracę wygasa wskutek nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania. Aby można było mówić o wygaśnięciu umowy o pracę, nieobecność pracownika z powodu tymczasowego aresztowania nie może trwać krócej niż trzy miesiące.
Udzieliliśmy pracownikowi urlopu bezpłatnego na okres 6 miesięcy w związku z jego wyjazdem za granicę. W drugim miesiącu tego urlopu, 12 listopada 2010 r. pracownik został aresztowany w związku z podejrzeniem o handel narkotykami. Czy w tej sytuacji jego umowa o pracę wygaśnie w czasie urlopu bezpłatnego?
Pracodawca musi pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy związane z tymczasowym aresztowaniem dotyczą wyłącznie umów o pracę, a więc nie mają zastosowania do stosunków pracy na podstawie powołania, mianowania i wyboru.
Pracownik, którego zatrudniam, został tymczasowo aresztowany i zwrócił się listownie o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na ten okres. Czy jeżeli udzielę takiego urlopu, to stosunek pracy wygaśnie po trzech miesiącach?
Czas odosobnienia z powodu aresztu tymczasowego za przestępstwo zaliczany jest do okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy, co oznacza, że pracodawca nie może w tym czasie wypowiedzieć aresztowanemu umowy o pracę.
Józef K. jest zatrudniony u nas jako magazynier. Tydzień temu został tymczasowo aresztowany w związku z podejrzeniem o dokonanie kradzieży. Przestępstwo to nie zostało dokonane na szkodę firmy, ani też żadnego z jej pracowników, jednak ze względu na charakter pracy Józefa K. chcielibyśmy rozwiązać z nim umowę o pracę. Czy tymczasowe aresztowanie pracownika może stanowić podstawę do rozwiązania z nim
Tymczasowe aresztowanie należy do środków zapobiegawczych przewidzianych przez Kodeks postępowania karnego. Ponieważ efektem podjęcia przez sąd karny takiego postanowienia jest pozbawienie danej osoby wolności - na określony czas - wywiera ono poważne skutki także w zakresie praw i obowiązków pracowniczych.
Najczęściej spotykaną przyczyną ustania stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę. Jednakże przepisy prawa przewidują także inną przyczynę, z powodu której stosunek pracy może ustać. Mowa tutaj o wygaśnięciu umowy o pracę.
Wygaśnięcie umowy o pracę jest szczególnym trybem ustania stosunku pracy bez podejmowania przez strony określonych czynności prawnych zmierzających do rozwiązania umowy. Pracodawca dokonuje tylko skreślenia pracownika z ewidencji i wydaje mu świadectwo pracy.