comment
Artykuł
Data publikacji: 2001-11-27
Sposoby rozwiązywania umów o pracę
Wygaśnięcie umowy o pracę powoduje ustanie stosunku pracy z mocy samego prawa, wskutek zaistnienia zdarzenia określonego w ustawie, a nie z woli stron tego stosunku. Zgodnie z art. 63 k.p., umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w kodeksie oraz w przepisach szczególnych.
Kodeks pracy przewiduje, że umowa o pracę wygasa w razie:
• śmierci pracownika (art. 631 k.p.),
• śmierci pracodawcy (art. 632 k.p.), z wyjątkiem wskazanym w art. 231 k.p.,
• upływu 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania (art. 66 § 1 k.p.),
• niezgłoszenia przez pracownika, w terminie 7 dni od ustania stosunku pracy z wyboru, powrotu do pracodawcy, który zatrudniał pracownika w chwili wyboru (art. 74 k.p.).
Śmierć pracownika
Cechą charakterystyczną stosunku pracy jest fakt osobistego świadczenia pracy przez pracownika. Nie może on wykonywać pracy w ramach tego stosunku za pośrednictwem innej osoby. Z dniem śmierci pracownika następuje więc ustanie stosunku pracy z mocy prawa i przejście wynikających z niego praw majątkowych na osoby bliskie pracownikowi. Niedopuszczalne jest wstąpienie w stosunek pracy spadkobierców zmarłego pracownika. Przysługują im jedynie prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy. Dniem przejścia tych praw jest dzień śmierci pracownika. Określając go uwzględnia się datę zgonu pracownika, wskazaną w akcie zgonu. Jeśli pracownik zaginął, decyduje data określona w orzeczeniu sądowym o uznaniu za zmarłego (art. 526 i nast. k.p.c. oraz art. 29-32 k.c.). O wszczęcie postępowania w tej sprawie może wnosić każdy zainteresowany, a więc również pracodawca.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right