Data publikacji: 21.08.2002
Trwałość zatrudnienia
Umowa o pracę wygasa, bo...
Najczęściej spotykaną przyczyną ustania stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę. Jednakże przepisy prawa przewidują także inną przyczynę, z powodu której stosunek pracy może ustać. Mowa tutaj o wygaśnięciu umowy o pracę.
Ryszard Sadlik, sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Przyczyny wygaśnięcia umowy o pracę są zróżnicowane i wiążą się z niemożliwością kontynuowania stosunku pracy z uwagi na śmierć jednej ze stron lub z długotrwałą nieobecnością w pracy spowodowaną tymczasowym aresztowaniem pracownika.
Śmierć pracownika
Zgodnie z art. 63 k.p. stosunek pracy, niezależnie od podstawy jego nawiązania (czyli niezależnie czy jest to umowa o pracę, powołanie lub mianowanie), wygasa z dniem śmierci pracownika. A zatem z dniem tym stosunek pracy wiążący dotąd strony przestaje istnieć. Natomiast pracodawca zobowiązany jest dokonać wszystkich tych czynności, które normalnie wiążą się z ustaniem stosunku pracy, to jest wydać świadectwo pracy i wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeśli taki przysługiwał pracownikowi, a także dodatkowo wypłacić osobom uprawnionym odprawę pośmiertną oraz ewentualne dalsze świadczenia, jeśli pracownik zmarł w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.