Prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy
Pracownica przedstawiła zaświadczenie, że jest w ciąży. W związku z tym została przeniesiona do innej, lżejszej pracy, niezabronionej kobietom w ciąży. Czy po urodzeniu dziecka będzie ją można przenieść do poprzedniej pracy? Czy przeniesienie wymaga wypowiedzenia zmieniającego?
W placówce handlowej zatrudniającej 100 osób 90% załogi to kobiety. Praca w zakładzie odbywa się na dwie zmiany. Co roku kilka kobiet z załogi jest w ciąży. Poza tym po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego część z nich wraca do pracy, karmiąc jeszcze dziecko. Czy pracodawca powinien zorganizować dla tych kobiet dodatkowe pomieszczenie?
Umowa o pracę tymczasową jest dość specyficzną umową. Niby nosi znamiona umowy na czas określony, a jednak nią nie jest. Powiem szczerze, że nie raz spotkałam się z błędnym przekonaniem, iż czyjaś umowa jest umową na czas określony i niestety dużym rozczarowaniem, gdy tłumaczyłam, że umowa o pracę tymczasową to zupełnie inna konstrukcja.
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.
Pracownica przyniosła zaświadczenie, że jest w ciąży. Pracuje przy komputerze. Czy możemy skumulować wszystkie przysługujące jej przerwy i pozwolić jej wcześniej wyjść z pracy?
Umowa o pracę zawarta z pracownicą tymczasową będącą w ciąży i mającą łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję z mocy prawa przedłuża się do dnia porodu. W takim przypadku warunki wykonywania pracy przez pracownicę tymczasową na rzecz pracodawcy użytkownika pozostają bez zmian i obowiązują do dnia rozwiązania tej umowy - takie stanowisko
Pracownicy otrzymują od swojego pracodawcy różnego rodzaju świadczenia, m.in. okulary korygujące wzrok. Kwestie związane z koniecznością zapewnienia przez pracodawców okularów korygujących wzrok zostały uregulowane przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Główna księgowa jest w ciąży, jednak nie przedłożyła zaświadczenia lekarskiego o ciąży. Czasami zostaje po godzinach. Pracownica twierdzi, że jako główna księgowa jest wyłączona z zakazu pracy w nadgodzinach. Czy zakaz pracy w nadgodzinach dotyczy także pracownicy w ciąży zatrudnionej w charakterze głównej księgowej - pyta Czytelnik z Łodzi.
Pracodawcy, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, często popełniają błędy. W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy może to spowodować przywrócenie pracownika do pracy lub przyznanie mu odszkodowania za bezzasadne wypowiedzenie.
Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odrębnych rozwiązań w zakresie rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży zatrudnioną na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego. Zatem ta grupa zatrudnionych podlega ogólnym zasadom dotyczącym ochrony zatrudnienia w okresie ciąży.
Obniżamy pracownikom wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo chcemy ich pozbawić prawa do karnetów na basen, które są przyznane w regulaminie wynagradzania. Czy aby obniżyć wynagrodzenia i zrezygnować z przyznawania karnetów powinniśmy wręczyć pracownikom jedno wypowiedzenie zmieniające, w którym jednocześnie dokonamy tych zmian, czy dwa wypowiedzenia warunków pracy i płacy, w których odrębnie wprowadzimy
Przepisy prawa pracy szczególną ochroną, która dotyczy zarówno trwałości samego stosunku pracy, jak i jej warunków, obejmują kobiety w ciąży. Pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, a nawet zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy, jeżeli wykonuje ona pracę w warunkach uznanych przez przepisy prawa za szkodliwe lub zbyt uciążliwe dla jej zdrowia.
Prowadzę niewielką firmę produkcyjną, w której praca odbywa się całodobowo. Wiem, że nie wszyscy pracownicy mogą być zatrudniani w porze nocnej. Bardzo proszę o szczegółowe informacje, komu, oprócz kobiet w ciąży, nie mogę zlecać pracy nocą? - pyta Czytelnik z Wrocławia.