Od kiedy naliczać i pobierać wpłaty do PPK za uczestnika programu przywróconego do pracy wyrokiem sądu pracy
W przypadku pracowników objętych szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, sąd pracy nie ma kompetencji do nieuwzględnienia żądania pracownika przywrócenia do pracy z uwagi na to, że żądanie to okazało się niemożliwe lub niecelowe. Jednakże sąd pracy może nie uwzględnić takiego żądania, jeżeli byłoby to nieuzasadnione (wyrok Sądu Najwyższego z 8 lutego 2023 r., I PSKP
Od 2021 r. do dnia oddania bieżącego numeru MPPiU do publikacji zapadło wiele ważnych orzeczeń w zakresie wynagrodzeń. Sądy zajmowały stanowiska m.in. w kwestiach: ekwiwalentu za urlop dla pracowników tymczasowych, równości płac pracowników płci męskiej i żeńskiej, jak i ustalania przez pracodawcę wysokości wynagrodzeń. Rozpatrywane były też zagadnienia dotyczące premii uznaniowych, wynagrodzenia za
Pracownik, który odwołuje się od wypowiedzenia umowy o pracę i domaga się przywrócenia do pracy, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu odprawy związanej z rozwiązaniem stosunku pracy (postanowienie Sądu Najwyższego z 15 kwietnia 2021 r., III PSK 40/21).
Zaświadczenia e-ZLA miały usprawnić proces stwierdzania niezdolności pracowników do pracy. Zdarza się jednak, że pracownicy i pracodawcy natrafiają na problemy w korzystaniu z systemu informatycznego e-zwolnień. Ich powodem są nie tylko zdarzające się awarie, lecz także i obowiązujące przepisy. W sytuacji bowiem wadliwego działania systemu ustawodawca uregulował jedynie ścieżkę postępowania dla lekarza
Zatrudniony na umowę o pracę na czas określony pracownik objęty ochroną przedemerytalną, któremu wypowiedziano umowę z naruszeniem przepisów, ma prawo żądać przywrócenia do pracy. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 grudnia 2018 r. (P 133/15). Przepis, który pozwalał w tym przypadku jedynie na żądanie odszkodowania, został uznany za niezgodny z konstytucją.
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.
Rozwiązaliśmy z pracownikiem 5 października 2016 r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Jakie w tej sytuacji muszą zostać spełnione obowiązki wobec ZUS? Dodam, że spodziewamy się, iż pracownik wystąpi na drogę sądową w związku z trybem rozwiązania umowy o pracę.
Jeżeli wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia dokonała osoba do tego nieupoważniona, doprowadzi ono do rozwiązania umowy, jeśli było złożone zgodnie z wolą strony stosunku pracy, w imieniu której działała ta osoba. Jeśli jednak wadliwość reprezentacji występuje po stronie pracodawcy, pracownik może dochodzić przed sądem uznania takiego rozwiązania umowy za niezgodne z prawem
Pracownicy, którzy utracili mandat radnego i korzystali z urlopu bezpłatnego, powinni zostać przyjęci do pracy, jeżeli w ciągu 7 dni od wygaśnięcia mandatu zgłoszą gotowość do podjęcia zatrudnienia. Natomiast pracownikom, którzy uzyskali mandat radnego w wyborach 16 listopada 2014 r., trzeba udzielić urlopu bezpłatnego, jeżeli funkcja radnego będzie kolidować z wykonywaniem dotychczasowych obowiązków
Pracodawca nie może zwolnić dyscyplinarnie pracownika z tego powodu, że niewłaściwie wypełniał powierzone mu obowiązki, jeżeli do ich wykonywania nie został przeszkolony (wyrok SN z 5 sierpnia 2014 r., I PK 41/14).
Jeden z naszych pracowników, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, na mocy wyroku sądowego został przywrócony do pracy. Zgłosił gotowość do podjęcia pracy następnego dnia po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu. Jakich formalności wobec ZUS powinniśmy dokonać w związku z tą sytuacją?
Stowarzyszenie zwolniło pracownika dyscyplinarnie. Pracownik wygrał jednak sprawę w sądzie pracy i otrzymał odszkodowanie. Czy od odszkodowania pobiera się zaliczkę na podatek dochodowy?
Zatrudniamy na umowę o pracę radcę prawnego. Chcemy sfinansować za niego obowiązkową składkę OC (będziemy wypłacać mu odpowiednią kwotę po udokumentowaniu zawarcia przez niego polisy OC). Czy od sfinansowanej radcy prawnemu kwoty składki powinniśmy potrącić składki ZUS?
Nasza firma od 1 marca 2013 r. zatrudnia zleceniobiorcę, który z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. W okresie wakacyjnym chcemy go dodatkowo zatrudnić na 1/2 etatu na podstawie umowy o pracę na zastępstwo. W czasie trwania stosunku pracy równolegle będzie kontynuowana umowa zlecenia. Zlecenie będzie wykonywane także po rozwiązaniu umowy o pracę. Jak
Osoba, która została przywrócona do pracy prawomocnym wyrokiem sądu, w okresie, gdy pozostawała bez pracy, podlegała ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Od kwoty wynagrodzenia przyznanego pracownikowi za czas pozostawania bez pracy pracodawca ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może pozbawić pracownika prawa do odszkodowania z tytułu obowiązującego paktu socjalnego, gdy poszkodowany pracownik nie wystąpi do pracodawcy z pozwem o przywrócenie do pracy, a jedynie o odszkodowanie (wyrok Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2012 r., I PK 128/12).
Pracownicy, z którą rozwiązano umowę o pracę w okresie ciąży, a która podjęła pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia za ten okres znaczenie ma czas, w którym pracownica poinformuje pracodawcę o swoim stanie.
Pracodawca musi wykonać wyrok sądu przywracający pracownika do pracy. Odmowa może być zakwalifikowana jako przestępstwo, którego popełnienie naraża pracodawcę na karę np. pozbawienia wolności do roku.
Pracownik musi zgłosić swoją gotowość do pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku przywracającego do pracy. Zgłoszenie może nastąpić w każdej formie, np. telefonicznie.
28 stycznia 2011 r. jednemu z naszych pracowników wręczyliśmy wypowiedzenie. Był on zatrudniony na pełny etat na umowę na czas nieokreślony w podstawowym systemie czasu pracy. Umowa uległa rozwiązaniu 28 lutego br. (jednomiesięczny okres wypowiedzenia). Pracownik odwołał się do sądu pracy, który uznał wypowiedzenie za bezzasadne, i w lipcu br. został przywrócony do pracy. Na zajmowanym przez pracownika