Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.563.2024.5.MMA
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu faktur wystawionych przez Wynajmującego.
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu faktur wystawionych przez Wynajmującego.
1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające kasową metodę rozpoznania przychodów i kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. kasowy PIT. Z nowego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy PIT prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, podatkiem liniowym albo IP BOX i rozliczający się na podstawie pkpir. Również podatnicy opodatkowani
Możliwość skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego.
Obowiązek korekty podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego, w odniesieniu do nieuregulowanej przez Ubezpieczyciela uznanej za nieściągalną części wierzytelności. Obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w odniesieniu do części wierzytelności zaspokojonej odszkodowaniem.
Czy przysługuje uprawnienie do skorygowania deklaracji podatkowej za miesiąc listopad 2020 roku w miesiącu listopadzie 2023 roku w ten sposób, że zastosują Państwo ulgę na złe długi w odniesieniu do faktury.
Zastosowanie art. 89a ust. 4 ustawy oraz art. 89b ust. 4 ustawy w związku z otrzymaniem od GDDKiA zasądzonego przez sąd wynagrodzenia.
Brak obowiązku dokonania korekty odliczonej kwoty podatku na podstawie art. 89b ustawy.
Zapłata za fakturę zasadniczo nie wpływa na prawo do odliczenia VAT, ale od tej zasady istnieją wyjątki. Poza tym niezastosowanie metody płatności wskazanej przez ustawodawcę (split payment i biała lista) grozi podatnikowi sankcjami. W publikacji omawiamy skutki braku zapłaty za fakturę, korzystania z faktoringu czy zasady zapłaty z zastosowaniem split payment czy na rachunek z białej listy.
Obowiązek dokonania zwiększenia podatku należnego w związku z uregulowaniem należności w trybie art. 89a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.
Czy w związku z prawomocnym postanowieniem o zatwierdzeniu układu Dłużnika należy skorygować deklarację VAT zgodnie z art. 89a ust. 4 UVAT zgodnie z terminami wpływu kolejnych spłat należności? Czy w momencie nieterminowej spłaty należności należy wykazywać przywrócenie wartości VAT należnego w rejestrze VAT sprzedaży w datach realnej zapłaty części wierzytelności? Czy w związku z prawomocnym postanowieniem
Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi.
Brak obowiązku skorygowania sprzedaży w stosunku do której skorzystano z tzw. „ulgi na złe długi”.
Możliwości skorzystania z tzw. ulgi na złe długi.
Ustalenia momentu, od którego są Państwo uprawnieni do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju.
W zakresie możliwości skorzystania z ulgi na złe długi.
Ustalenie momentu, do którego są Państwo uprawnieni do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju wskazanych w zdarzeniu przyszłym zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT w sytuacji, gdy nastąpi rozwiązanie umowy spółki komandytowej Dłużnika w wyniku uchwały jej wspólników, która następnie zostanie zgłoszona do właściwego sądu rejestrowego
Możliwość dokonania przez Wierzyciela korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy.
Są Państwo zobowiązani do dokonania korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego wynikającego z nieuregulowanych faktur, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w fakturach.
Dotyczy ustalenia momentu, od którego Wnioskodawca nabędzie prawo do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju wskazanych w zdarzeniu przyszłym zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT.
Brak obowiązku dokonania korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z nieuregulowanych faktur dokumentujących dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju, dla których 90 dni od dnia upływu terminu ich płatności określonego w umowie lub na fakturze upłynęło w miesiącu, w którego ostatnim dniu Państwa Spółka pozostawała w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego. Ustalenie, czy wskutek
Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi, tj. obniżenia podatku należnego VAT, po rozpoczęciu postępowania restrukturyzacyjnego wobec Dłużników, w stosunku do wskazanych we wniosku faktur, dla których uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności miało miejsce przed 1 października 2021 r.
Przedsiębiorcy otrzymujący częściową zapłatę należności w kwocie odpowiadającej wartości VAT wynikającego z wystawionej faktury często mają wątpliwości, czy w takim przypadku mogą skorzystać z ulgi na złe długi. Zdaniem organów podatkowych sprzedawca nie traci prawa do skorzystania z ulgi na złe długi do pozostałej części należności. Nabywca nie jest natomiast zwolniony z korekty odliczonego VAT, który