Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.464.2024.2.AA
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przedawnionych wierzytelności i kosztów procesu.
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przedawnionych wierzytelności i kosztów procesu.
Rozliczenie nienależnie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
W którym okresie i w jakiej wysokości Spółka zobowiązana jest dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji lokomotyw (in minus) oraz kosztów, które Spółka będzie zobowiązana ponieść z tytułu używania lokomotyw, w tym zastępczych za okres od XI 2016 r. – XII 2022 r. (in plus)?
Czy Spółka prawidłowo ustali termin przechowywania ksiąg podatkowych i dokumentów z lat, w których poniosła stratę podatkową przyjmując, że lata te przedawnią się po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została złożona deklaracja podatkowa wykazująca stratę podatkową, bez względu na fakt rozliczania jej w kolejnych okresach, czyli odpowiednio za 2012 rok w 2018 roku, a za 2013
Prawo do korekty podstawy opodatkowania, podatku należnego oraz korekty deklaracji podatkowej za miesiąc grudzień 2018 r. w związku z wystawioną 12 grudnia 2018 r. fakturą korygującą.
Spór cywilnoprawny nie skutkuje przerwaniem ani zawieszeniem biegu terminu przedawnienia w podatkach. Muszą o tym pamiętać przedsiębiorcy i księgowi, bo Ministerstwo Finansów potwierdza, że także w przypadku VAT korekty deklaracji podatkowych mogą dotyczyć tylko zobowiązań podatkowych jeszcze nieprzedawnionych
Czy wydatki na prace o charakterze przeglądowo-remontowym stanowią koszt uzyskania przychodu jednorazowo, tj. w dacie ich poniesienia, pomimo rozliczania tych samych kosztów dla celów bilansowych w czasie? Czy do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego w przypadku poniesionych przez Spółkę w latach wcześniejszych wydatków na prace o charakterze przeglądowo-remontowym Spółka ma prawo dokonać
Czy Spółka, zgodnie z art. 12 ust. 3j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma prawo do pomniejszenia przychodów podatkowych za 2016 r. o kwotę 252.505,03 zł za roboty dodatkowe wykonane na rzecz Szpitala na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego w (…) z dnia 24 listopada 2016 r. oddalającego powództwo Spółki o zapłatę za roboty dodatkowe?
Zasadniczo podatnicy VAT mają prawo do korygowania swoich rozliczeń dowolną ilość razy. Ustawodawca ogranicza jednak czas, kiedy można to robić. Ostateczny termin, od kiedy nie złożymy już korekty deklaracji VAT, to przedawnienie zobowiązania. Są jednak korekty, których nie dokonamy, mimo że zobowiązanie nie uległo przedawnieniu. Z końcem 2022 r., jak co roku, kończy się czas na niektóre korekty.
Obowiązki płatnika w związku z przedawnieniem zobowiazania.
Czy Spółka miała prawo do pomniejszenia przychodów podatkowych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca na mocy wyroku sądowego, który uprawomocnił się 26 maja 2021 r.?
Skutki podatkowe przedawnienia zobowiązania.
Obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 90 dzień od dnia upływu terminu płatności, Wnioskodawca jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz gdy wskutek zatwierdzenia układu został wyznaczony nowy termin płatności faktur.
Od 18 września 2021 r. obowiązują pierwsze zmiany przepisów, wprowadzone na mocy ustawy z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Od tej daty wchodzą w życie zmienione zasadniczo przepisy z zakresu ubezpieczeń i składek, dotyczące m.in.: dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zasad obejmowania ubezpieczeniami wspólników jednoosobowych spółek
Skutki podatkowe przedawnienia zobowiązania kredytowego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przedawnienia zobowiązania kredytowego.
Czy Spółka poprawnie zinterpretowała to zdarzenie w aspekcie podatkowym, zaliczając do kosztu uzyskania przychodu w zeznaniu CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy 2020, kwotę zapłaconą Stronie ugody pozasądowej, zawartej w opisanej sprawie?
Ustalenie czy powrót do zwolnienia podmiotowego skutkować będzie obowiązkiem dokonania korekty i zwrotu podatku.
Czy Spółka zobowiązana jest do przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym złożona została deklaracja podatkowa z wykazaną stratą podatkową, pomimo, że strata może być rozliczona również w kolejnych okresach rozliczeniowych?
Urlop wypoczynkowy może przepaść. Kiedy tak się dzieje? Co na to Kodeks pracy?
Nowe regulacje w zakresie postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli oraz umożliwienie finansowania ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły dodatkowych form doskonalenia dla nauczycieli zajęć edukacyjnych artystycznych - to najnowsze zmiany w Karcie Nauczyciela, które weszły w życie 19 stycznia 2021 r.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty poniesionej na sprzedaży/cesji przedawnionych wierzytelności.