Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.281.2020.1.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.281.2020.1.AG

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty poniesionej na sprzedaży/cesji przedawnionych wierzytelności.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku (data nadania 13 października 2020 r., data wpływu 19 października 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty poniesionej na sprzedaży/cesji przedawnionych wierzytelności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty poniesionej na sprzedaży/cesji przedawnionych wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest ubezpieczycielem prowadzącym działalność w zakresie ubezpieczeń majątkowych.

Wnioskodawca posiada wierzytelności w stosunku do ubezpieczonych oraz pośredników ubezpieczeniowych z tytułu należnych mu, a nie otrzymanych składek wynikających z zawartych umów ubezpieczenia (Wierzytelności).

Wszystkie Wierzytelności są wierzytelnościami własnymi, tj. dotyczą składek z umów ubezpieczenia, w których Wnioskodawca występuje jako ubezpieczyciel i udokumentowane są wystawionymi polisami ubezpieczeniowymi. Wierzytelności te są należnościami przedawnionymi.

Wnioskodawca rozważa dokonanie cesji (przelewu) Wierzytelności na zasadach określonych w art. 509-517 Kodeksu cywilnego, planowana cesja ma nastąpić odpłatnie, poprzez zawarcie umowy sprzedaży Wierzytelności.

Umowa cesji nie będzie zobowiązywać nabywcy Wierzytelności do podejmowania jakichkolwiek dodatkowych czynności/wykonywania jakichkolwiek dodatkowych usług/spełniania jakichkolwiek dodatkowych świadczeń na rzecz Wnioskodawcy poza zapłatą ceny za nabywane Wierzytelności, w szczególności nie będzie zobowiązywać nabywcy do dochodzenia na rzecz Wnioskodawcy kwot Wierzytelności od dłużników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00