Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.645.2024.4.KP
Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Uznanie, że wnoszony Aportem zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci ZCP stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa i w konsekwencji wyłączenie Aportu ww. składników z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Uznanie aportu majątku Inwestycji za czynność podlegającą opodatkowaniu, niekorzystającą ze zwolnienia; ustalenie podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na realizację Inwestycji.
Uznanie, że wnosząc aport do Spółki, Gmina działa jako podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji przeniesienia własności mienia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu), podstawa opodatkowania podatkiem VAT ww. transakcji.
Utrata statusu małego podatnika w kolejnym lub bieżącym roku podatkowych na skutek dokonania aportu nieruchomości.
Podatek od towarów i usług w zakresie wskazania, czy wniesienie do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci prawa do korzystania z nieruchomości będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która będzie zwolniona od podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień.
Opodatkowania dostawy Kompleksu (budynku wraz z gruntem) w ramach aportu do spółki oraz prawa do odliczenia podatku od wydatków związanych z realizacją tej inwestycji.
Wskazanie, czy wniesienie do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci prawa do korzystania z nieruchomości będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która będzie zwolniona od podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w przedsiębiorstwie w spadku.
Przedmiot aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji jego aport będzie neutralny podatkowo dla Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Brak utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochododów spółek na skutek wniesienia JDG wspólnika do Spółki.
Określenie podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki.
Sposób rozliczenia aportu infrastruktury, która powstanie w ramach Inwestycji.
Skutki podatkowe wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Uznanie, że przenoszona w ramach aportu część przedsiębiorstwa osoby fizycznej, będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w związku z tym nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT
Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej wniesienie do spółki aportu.
Zwolnienie od podatku wniesienia aportem działki niezabudowanej do spółki w zamian za udziały.
W zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do nowo zawiązanej spółki akcyjnej.
Sposób rozliczenia aportu nakładów na Inwestycję w zakresie modernizacji Wodociągu
W zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego w związku z aportem nieruchomości gruntowych.
To, co planują Państwo wnieść aportem w ramach prowadzonej przez siebie Działalności Operacyjnej sprowadza się do grupy składników niematerialnych, m.in. różnego rodzaju umowy, znaki towarowe i udziały w Spółkach Projektowych, której nie sposób zdefiniować jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki jawnej nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o CIT.
Podstawa opodatkowania dla wniesienia aportu.
Podstawę opodatkowania aportu niepieniężnego należy ustalić w oparciu o wartość nominalną udziałów, które zostały nabyte po cenie wyższej niż nominalna. Potwierdził to Dyrektor KIS, powołując się na wyrok TSUE z 8 maja 2024 r. W piśmie z 25 października 2024 r. (sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.620.2024.2.WL) czytamy: