Wydruk z rachunku bankowego nie wystarczy, by obciążyć pracownika odpowiedzialnością za debet na karcie
Chcąc zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia, pracodawcy od wielu lat realizują podobny scenariusz. Oszczędności na podatkach i składkach ZUS wydają się pokaźne, ale ryzyko jest jeszcze większe
Ustalenie czy kwota poniesionych składek z tytułu zawartej polisy odpowiedzialności cywilnej osób piastujących stanowisko w Spółce lub wykonujących określone funkcje oraz byłych pracowników - stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Jeden z naszych pracowników odmawia noszenia maseczki w miejscu pracy. Otrzymał za to naganę. Pracownik odwołał się od niej, ale odrzuciliśmy sprzeciw i sprawę rozpatrzy sąd. Pracownik argumentuje, że takie nakazy są bezprawne, bo sądy karne uchylają mandaty za nienoszenie maseczek nałożone przez policję. Czy sądy pracy mają podobne zdanie?
Pracownik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Powierzenie mienia, w tym pieniędzy, musi nastąpić w sposób umożliwiający pracownikowi wejście w jego rzeczywiste posiadanie oraz kontrolowanie jego stanu i ilości.
Pracownik może zwolnić się od odpowiedzialności w przypadku, gdy mienie pracodawcy zostało mu nieprawidłowo powierzone, np. gdy nie przeprowadzono inwentaryzacji przed powierzeniem mienia, albo nie pokwitowano odbioru gotówki (wyrok Sądu Najwyższego z 23 listopada 2011 r., sygn. akt II PK 62/11).
Ugoda pozasądowa zobowiązująca pracownika ponoszącego odpowiedzialność materialną do zapłaty odszkodowania w wysokości przewyższającej jego 3-miesięczne wynagrodzenie, jest nieważna (wyr. Sądu Najwyższego z 21 lutego 2018 r., III PK 14/17).
Pracownik będzie ponosił odpowiedzialność materialną za powierzone mu mienie. Czy możemy żądać od niego, by podpisał weksel gwarancyjny, będący zabezpieczeniem ewentualnych roszczeń pracodawcy?
Zatrudniam w sklepie kilka ekspedientek, z którymi zawarłam umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej. W czasie ostatniej inwentaryzacji stwierdziłyśmy, że część towarów (galanteria skórzana o znacznej wartości) była schowana za innymi i w związku z tym zniszczyła się (pracownice ich nie odkurzały). W związku z tym poniosłam stratę, gdyż musiałam towar przecenić, a i tak wątpię, czy uda mi się
Odpowiedzialność księgowego to temat wielowątkowy. Tematyka publikacji koncentruje się na odpowiedzialności księgowego w firmie komercyjnej, którego nie dotyczą przepisy o dyscyplinie finansów publicznych. Zostały tu zatem pominięte kwestie związane z regułami odpowiedzialności księgowych w sferze finansów publicznych. Nie będzie tu także mowy o sytuacjach, w których firma na zasadzie outsourcingu
Pracownik magazynu nieumyślnie uszkodził wózkiem widłowym znajdujące się tam regały. Czy w takim przypadku możemy go zobowiązać do naprawienia regałów po godzinach pracy bez dodatkowego wynagrodzenia, czy jednak powinniśmy zastosować przepisy o pracowniczej odpowiedzialności materialnej i ustalić odpowiednie dla nas z tego tytułu odszkodowanie od pracownika – pyta Czytelnik z Mławy.
Według organów podatkowych parkowanie powierzonego samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika nie powoduje konieczności rozpoznania nieodpłatnego świadczenia w podatku PIT. Natomiast w podatku VAT takie parkowanie spowoduje negatywne konsekwencje w postaci ograniczenia prawa do odliczenia podatku VAT (według limitu 50%, a nie 100%). Warto wiedzieć, że w 2017 r. zapadły wyroki sądów administracyjnych
Krytyka pracodawcy wyrażona na portalach społecznościowych stanowić może naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy i może być podstawą do rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy. Czy pracodawcy mają prawo monitorować aktywność pracowników na portalach społecznościowych?
Osoby organizujące nielegalny strajk i nim kierujące uznaje się za w pełni świadome jego nielegalności. Udział w nielegalnym strajku jest naruszeniem obowiązków pracowniczych i może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym.
Jedną z fundamentalnych podstaw zaufania w obrocie gospodarczym jest rzetelna sprawozdawczość finansowa. Brak wywiązania się z obowiązków w zakresie rzetelnej sprawozdawczości finansowej przez podmioty/jednostki wiąże się z powstaniem po ich stronie odpowiedzialności cywilnej, karnoskarbowej czy podatkowej.