Na jakich warunkach powierzać pracownikom pieniądze
Pracownik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Powierzenie mienia, w tym pieniędzy, musi nastąpić w sposób umożliwiający pracownikowi wejście w jego rzeczywiste posiadanie oraz kontrolowanie jego stanu i ilości.
W razie szkody w powierzonym mieniu potrącenie z wynagrodzenia wynikłych kwot przez pracodawcę wymaga zgody pracownika. W przypadku jej braku pracodawca może dochodzić swych praw na drodze sądowej.
Odpowiedzialność za powierzone mienie
Pracownik, któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, czyli:
- pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
- narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty,
- środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze,
- inne mienie, np. środki trwałe, surowce, materiały, towary
- odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu, a więc zarówno za rzeczywistą stratę, jak i za utracone korzyści (art. 124 Kodeksu pracy).
Nie mówimy tu więc o odpowiedzialności ograniczonej do wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, z którą mamy do czynienia w przypadku odpowiedzialności materialnej na zasadach ogólnych za szkodę wyrządzoną nieumyślnie przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Pracownik musi co do zasady pokrywać w pełnej wysokości niedobory i ubytki w powierzonych mu składnikach majątku pracodawcy. Nawet jeśli do ich powstania doszło wskutek nieumyślnej winy zatrudnionej osoby.