Uregulowanie franczyzy niewiele zmieni w praktyce
Koniec z uprzywilejowaniem dużych sieci – zapowiada resort sprawiedliwości i publikuje projekt zmian w prawie. Eksperci studzą entuzjazm. Ich zdaniem nowe regulacje mogą być wręcz szkodliwe
Koniec z uprzywilejowaniem dużych sieci – zapowiada resort sprawiedliwości i publikuje projekt zmian w prawie. Eksperci studzą entuzjazm. Ich zdaniem nowe regulacje mogą być wręcz szkodliwe
Asystentka zatrudniona w banku wygrała w sądzie 40 tys. zł zadośćuczynienia za kupowanie rajstop i tortu urodzinowego dla dziecka przełożonej oraz wysłuchiwanie jej prywatnych zwierzeń
Kontynuujemy cykl poradników na czas kryzysu. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób odzyskać pieniądze od tych, którzy nie płacą na czas. Omawiamy metody samodzielnej windykacji, wskazujemy, jakie zabezpieczenia warto zastosować, aby nie stracić finansowo. Opisujemy również przebieg typowego postępowania sądowego o zapłatę oraz jak po wyroku doprowadzić do egzekucji komorniczej. Zamieszczamy także wzory
Umowa lojalnościowa czyli umowa o zakazie konkurencji ma na celu ochronę interesów pracodawcy. Może być podpisana na czas trwania umowy o pracę lub także na określony czas po rozwiązaniu stosunku pracy. Co grozi za złamanie lojalki przez pracownika?
Wprowadzone w związku z koronawirusem liczne ograniczenia powodują, że z każdym dniem coraz większa liczba przedsiębiorców nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań cywilnoprawnych. Skalę wyzwań tym wywołanych można śmiało porównać do skutków nagłego wybuchu wojny.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych w odniesieniu do odszkodowania oraz do zadośćuczynienia w odniesieniu do renty.
Czy odszkodowanie wypłacone na żądanie osoby fizycznej na podstawie art.363 § 1 k.c. w związku z art.361 § 2 k.c. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy ta wysokość odszkodowania nie wynika z porozumienia zawartego między osobą zobowiązaną do naprawienia szkody i poszkodowanym?
Czy opodatkowaniu podlega odszkodowanie za wypadek śmiertelny syna wypłacone w wyniku zawartej ugody pozasądowej (spór prowadzony w oparciu o przepisy Stanu Arizona) ?
Od 1 października 1967 roku otrzymuję odszkodowanie - rentę uzupełniającą od byłego pracodawcy zasądzoną przez Sąd Powiatowy z dnia 30 października 1970 roku.W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził : że pracując w przedsiębiorstwie w nieodpowiednich i szkodliwych warunkach pracy, pracodawca przyczynił się do powstania choroby i ponosi odpowiedzialność z art. 416 kc.Ponadto sąd stwierdził cytuję " na skutek
Pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie można zamieścić klauzulę dopuszczającą zastosowanie kary umownej w przypadku złamania tego zakazu przez pracownika.
Pośrednicy ubezpieczeniowi - agent lub broker, reprezentujący ubezpieczyciela bądź ubezpieczającego, działają na podstawie udzielonych im pełnomocnictw. Ich przekroczenie może pociągać za sobą skutki istotne dla ochrony interesów ubezpieczającego, w tym na przykład przedsiębiorcy.
Czas wyznaczony przez ustawodawcę do dochodzenia roszczeń wobec zakładu ubezpieczeń został przez niego ograniczony do odpowiednich terminów. Jednakże ten sam ustawodawca przewidział pewne wyjątki, kiedy roszczenie może być zaskarżalne.
Wspólnota mieszkaniowa, bez względu na to, czy jest tzw. wspólnotą małą czy dużą, jest podatnikiem podatku dochodowego. Dochody wspólnot w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty są jednak zwolnione od tego podatku.