comment
Porada
Data publikacji: 2001-11-28
Sprawozdanie z dyżuru telefonicznego
Różne formy zatrudnienia
25 października br. w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbył się dyżur telefoniczny, podczas którego udzielano porad w zakresie różnych form zatrudnienia. Pewne istotne kwestie związane z wyborem właściwej formy zatrudnienia powtarzały się w różnych telefonach. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
dr Łukasz Pisarek, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
W jakich przypadkach konieczne jest zawarcie umowy o pracę, w jakich natomiast można skorzystać z cywilnoprawnych form zatrudnienia?
Artykuł 22 § 1 k.p. stanowi, iż zatrudnienie w warunkach określonych w art. 22 § 1 k.p. jest zawsze zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, choćby nawet strony nazwały zawieraną umowę umową zlecenia, umową agencyjną czy też umową o dzieło. Przede wszystkim należy wyjaśnić, z jakimi warunkami art. 22 § 1 k.p. wiąże zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Najważniejszą cechą zatrudnienia pracowniczego jest świadczenie pracy podporządkowanej „pod kierownictwem pracodawcy”, jak stanowi art. 22 § 1 k.p.). O podporządkowaniu można mówić wówczas, gdy osoba zatrudniona ma obowiązek wykonywania poleceń dotyczących sposobu, czasu oraz miejsca wykonywania pracy. Obowiązki tego rodzaju nie występują w przypadku umów cywilnoprawnych, gdzie zleceniodawca czy zamawiający dzieło mają możliwość udzielania co najwyżej pewnych wskazówek, jednak bez możliwości poważniejszej ingerencji w sposób wykonywania czynności. Istotnym elementem wskazującym na występowanie podporządkowania może być wykonywanie pracy w ramach większej struktury, gdzie występuje system pionowych relacji i hierarchicznych zależności opartych na modelu przełożony - podwładny. Na gruncie umów cywilnoprawnych bardzo istotne jest również to, że osoba świadcząca pracę co do zasady sama decyduje o tym, gdzie i kiedy wykona ciążące na niej zobowiązanie.
Pozostało 79% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka