Jak rozliczyć podatkowo zwrot kosztów komputera zakupionego w celu świadczenia usług dla kontrahenta spoza UE
Brexit, czyli definitywne wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej rodzi po stronie firm handlujących z brytyjskimi kontrahentami nowe problemy i obowiązki. Obecnie nie mamy już do czynienia z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi, ale importem i eksportem towaru. Niewątpliwie wzrasta zatem liczba formalności i urzędowych wymogów, których należy dopełnić celem prawidłowego rozliczenia VAT oraz
Prawidłowe rozliczenie VAT z tytułu łańcuchowych dostaw towarów w obrębie UE (WNT/WDT) oraz poza terytorium Wspólnoty (import/eksport towarów) sprawia podatnikom wiele trudności. Ujednolicone na szczeblu unijnym reguły Quick fixes mają pomóc przedsiębiorcom dokonującym wewnątrzwspólnotowych operacji w ustaleniu, które transakcje mogą korzystać ze stawki 0% VAT. Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy
Co do zasady eksport towarów opodatkowany jest zerową stawką VAT. Dotyczy to zarówno eksportu bezpośredniego, jak i eksportu pośredniego. Przy czym warunkiem pozwalającym na zastosowania zerowej stawki VAT jest posiadanie odpowiednich dokumentów.
Przy eksporcie towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza granicę Polski. Inaczej jest jednak w przypadku pobrania zaliczki w wysokości co najmniej połowy ceny.
Jakie są warunki zrównania sprzedaży z eksportem?
Czy w przypadku organizowania zagranicznych targów możliwe jest dzielenie usługi eksportowej na część krajową i zagraniczną, czy też, jeśli przeważająca część usługi zostanie wykonana poza terytorium RP, może być zastosowana jednolita zerowa stawka VAT przynależna dla eksportu usług?