comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-02
Rozliczenia VAT
Zaliczka w eksporcie
Przy eksporcie towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza granicę Polski. Inaczej jest jednak w przypadku pobrania zaliczki w wysokości co najmniej połowy ceny.
Jerzy Dudziński
Zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 tej ustawy. W związku z tym, aby daną czynność można było uznać za eksport towarów, powinny zostać spełnione łącznie trzy przesłanki:
• wywóz towaru musi być potwierdzony przez graniczny urząd celny,
• wywóz towaru musi nastąpić poza polski obszar celny (zgodnie z art. 3 § 1 pkt 13 kodeksu celnego polskim obszarem celnym jest terytorium RP, a także polskie wody terytorialne oraz wolne obszary celne, składy wolnocłowe i składy celne utworzone na terytorium Polski),
• wywóz towaru musi nastąpić w wykonywaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy o VAT (sprzedaż towarów i świadczenie usług oraz inne czynności zrównane ze sprzedażą).
Natomiast przez eksport usług ustawodawca rozumie usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej.
Moment powstania obowiązku podatkowego
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także